CSS Template
Месечна архива

февруари 2019

(ВИДЕО) Потрети од коса, вистинска уметност!

Верувале или не една млада фризерка, истрижената коса од клиентите, ја претвора во вистинска уметност. Портретите се на познати ликови  од шоу бизнисот, актуелни “фаци“ и спортисти. И, сето тоа изработено само од коса. Светлана…

МЕЃУНАРОДНА ПРЕСМЕТКА ВО ПРИЛЕП ВО ЖЕНСКИ ФУДБАЛ

Викендов, фудбалерките ќе се пресметаат со првакот на Црна Гора „Брезница“  во двојна фудбалска програма, в петок од 15 ч. и сабота од 11 ч. на теренот со вештачка трева . Со неколку нови засилувања со многу елан за работа и ентузијазам во…

Диви депони „никнуваат“ во сите маала. Комуналците со полни раце работа

ЈКП Комуналец ги чисти дивите депонии во Прилеп. Се чистеше населбата Бончејца, Точила,Тризла. Сега комуналците се на потегот кај ООУ „Гоце Делчев“во отстранување на  дивите депонии. Директорот, Ирена Станковска, ги охрабрува граѓаните да…

Странските зборови замена за мајчинот јазик- правописот, кирилица-латиница. Учениците се повеќе со…

Денска се одблежува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Наставниците по Македонски јазик тврдат дека децата во основните училишта, според правописот и вокабуларот, се соочуваат со основно не познавање на мајчиниот јазик и зборвите…

Во Грција сега влез само со пасош- белите ливчиња во заборав

Белите ливчиња на кои до вчера грчките гранични полицајци ни ставаа печати за влез во нивната земја,од синоќа на полноќ заминаа во историја. Официјално од полноќ при влез во Грција нашите граѓани македонско-грчката граница ја минуваат само…

Поскапува лебот во Прилеп!

По неколку дневни преговори меѓу пекарите во Прилеп, од денеска поскапува цената на лебот. Триесетина пекари во Прилеп одлучиле да се зголеми цената на белиот леб од досегашните 22 денари на 25 денари од парче во градот, а од 20 на 23…

Откупот на тутунот пред крај, остануваат „белите картони“ за новата сезона

Откупот на тутунот привршува, така што според последните податоци од терен на здруженијата, до денеска откупени се 24 илјади и 500 тони тутун. Како и што се очекуваше, откупната цена достигна близу 214 денари за килограм. Неофицијално…

69 години постоење на “Војдан Чернодрински “- Прилеп,во исчекување на нова театарска куќа и подобри…

Со претставата „Пиреј“ од Петре М. Андреевски во режија на Љупчо Ѓоргиевски, вечер од 19:30 часот, прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ ќе ја одбележи 69- годишнината од постоењето. Точно на денешен ден 1950 година е одиграна…

Депониите како проблем во туризмот на Прилеп и околината

Здружението Илустра известува дека работи на стратегија за трајно решавање (елиминирање) на дивите депонии на туристичките локалитети околу Прилеп. Здружението Илустра активно истражува за причините и последиците на многу депонии и разни…

Во ракометен Прилеп на повидок меморијален турнир “Таста – Лара„

Во чест на двајцата ракометни легенди, кои починаа минатата година, Пeтар Кузманоски – Таста и Влатко Коруноски – Лара, ракометен Прилеп ќе организира меморијален турнир за ветерани/ки. Турнирот е во организација на ЗС Млади ветерани“ –…