CSS Template
Месечна архива

април 2019

Австриски искуства – македонски практики во земјоделството

Работилницата „ Земјоделство и рурален развој – искуства и практики “ во организација на Австрискиот агрикултурен земјоделски кластер во соработка со Здружението за едукација на земјоделци „Зелена берза “ Битола и ЛАГ Агро Лидер…

Асфалтирани краци од „Пчиња„ за возачите да немаа сообрајќани проблеми

Граѓаните кои што живеат на улица „Пчиња“ во урбаната заедница „Гоце Делчев“, а особено возачите што минуваат во овој дел од Прилеп, немаат веќе да имаат сообраќајни проблеми. Заврши асфалтирањето на пет краци на оваа сообраќајница во…

Витаминка наградена за добар пример во областа на безбедност и здравје при работа

Витаминка доби Специјална награда за добри примери во областа на безбедност и здравје при работа од Министерството за труд и социјална политика и Националниот совет за безбедност и здравје при работа. Со ова високо признание се истакнуваат…

Комуналец во акција на чистење на гробиштата пред Велигден

Според обичајот ,граѓаните на Прилеп, за  најголемиот христијански празник,Велигден ги посетуваат вечните почивалишта на своите најблиски , во новите и стари градски гробишта. Во пресрет на празникот, и оваа година вработените во Јавното…

Заев од Прилеп: Пораките се примени и ќе коригираме се’

Втора трибина пред вториот круг на претседателските избори вечерва одржа во Прилеп пред градскиот саат кандидатот за претседател Стево Пендароски, на која учествуваше и претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Дојдовме уште еднаш да се видиме…

Утре рано се вапцуваат јајца – Утре е Велики четврток. Која е симболиката на црвеното јајце ?!

Утре е Велики Четврток,  кога се вапцаат велгденските јајца каде потребно е да преовладува црвената боја. На овој ден се прави спомен на светото миење на нозете, Тајната вечера, предавањето на страшните тајни, Првосвештеничката натприродна…

В сабота сплотени во хуманост со музика до рано наутро

Членовите на Leo Club за хуманитарни активности-Dream Team - од ДЕЦА за ДЕЦА ,Лајонс клуб - Прилеп ,в сабота, на градскиот плоштад „Методија Андонов Ченто“-Прилеп, организираат музички хуманитарен настан, наменет за сите хумани луѓе и за…

(Галерија) Средношколци со знаења и вештини од земјоделието се натпреваруваат, кој знае повеќе

СОУ „Орде Чопела„-Прилеп , е домаќин на едно невообичаено и  интересно натпреварување во областа на земјоделијето. Се одржува 49 –от државен натпревар за ученици од училиштата со земјоделско - ветеринарна и шумарска струка, од Македонија.…

Крушево со нова опрема за заштита од пожари

ТПЕ (Територијалната противпожарна единица) на Крушево доби нова опрема. Новата опрема ќе ја замени старата и истрошена, која беше минимално надградена во текот на минатата година и со тоа единицата на  ТПЕ - Крушево, станува целосно…

Нов протест – нова дилема!Има ли гласност работничкиот штрајк на Еурокомпозит?!

Работниците од  фабрика „Еурокомпозит“ прогласени за технолошки вишок на денешниот протест во центарот на Прилеп бараа јасен одговор и крајно решавање на проблемите со исплатата на отпремнините и заостанатите плати и придонеси  Поради…