CSS Template
Месечна архива

јуни 2019

Прво суспендирана, па дисквалификувана – ПОБЕДА

Известува: Никола Димески Нема сомнение, има две Победи: едната која штотуку испадна во Втора лига, и онаа старата, која што не може да продолжи од онаму каде што застана кога беше казнета од страна на УЕФА. На прес конференција денеска…

Денеска започнуваат уписите во средните училишта

За 1.546 ученици има место за упис во прва година во учебната 2019/2020 во средните државни училишта во Прилеп, и за 170 средношколци за прва година, во соседно Крушево. Уписите,се денеска 17-ти јуни и утре 18 -ти јуни ! (подолу од текстот…

Дали од денеска ќе има нови регистарски тaблички со „NMK“?!

Од денеска треба да започне издавањето на новите регистарски таблички за возилата со ознаката „NMK“. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата. Од Станиците за технички преглед…

Завршува официјалната програма на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

Со претставата „Странци“ на Драмски театар од Скопје вечерва завршува официјалната програма на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Оваа е последната од осумте претстави на македонските театри кои конкурираат…

Три од три за кик боксерите на прилепски Максам во Швајцарија

Тројца натпреварувачи на Максам од Прилеп настапија на Меѓународниот турнир во кик бокс во К1 и во тај бокс во Винтертур, Швајцарија, и сите извојуваа победи. Во македонско-швајцарската пресметка во сите три борби славеа прилепските…

Започна пробниот попис на населението

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска започна со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се спроведе во 32 пописни кругови на територијата на 13 општини во државата, и тоа во…

ЕДНА МИНУТА НА ГРАДСКИ ЗНАЧИ СЕЕЕЕЕЕЕ’ !!!!

Пишува: Никола Димески Велат дека по дождот доаѓа сонце, а најмногу се чини дека му е потребен дожд на градскиот стадион „Гоце Делчев“ да никне зелениот тепих, па да го освежи спортскиот пејсаж, кој некогаш го разгазуваа и фудбалски…

Општина Прилеп и Друштвото за наука и уметност потпишаа меморандум за соработка

Во име на Општина Прилеп и Друштвото за наука и уметност (ДНУ) - Прилеп, денеска градоначалникот Илија Јованоски и претседателката на ДНУ, Силвана Пашовска потпишаа меморандум за соработка. Меморандумот, како што истакна градоначалникот…

Комплексот Трескавец ќе добие пречистителна станица (ГАЛЕРИЈА)

При крај се градежните работи за обнова на опожарените конаци во манастирскиот комплекс Трескавец. Но, она што е исто така важно до целосно комплетирање на активностите за пуштање во употреба, е решавањето на водоснабдувањето на комплексот…

Отворен ден на СОУ „Орде Чопела“ Прилеп (ГАЛЕРИЈА)

СОУ Орде Чопела – Прилеп денеска со почеток во 11 часот во центарот на градот, на плоштадот Методија Андонов Ченто одржа отворен ден за промоција на профилите и струките кои ги нуди училиштето. Настанот беше одличен повод за…