CSS Template
Месечна архива

јули 2019

Прилеп, ден пред Пивофест – подготвен за фестивалот! (ФОТО – ГАЛЕРИЈА

Ден пред Пивофест – последни подготовки на градот, јавните комунални претпријатија и организаторот. Утрешниот почеток на најголемата манифестација под отворено небо во Прилеп ќе биде беспрекорен, потенцираше денеска на прес конференција…

Крушево бара изведувачи за сериозни урбанистички и градежни зафати

Тендерски постапки во вкупна вредност од пола милион евра се активни за пронаѓање на најповолни изведувачи за урбанистички и градежни зафати во Општина Крушево. Според проекциите на локалната самоуправа, до крајот на летото иницијативите…

Бомбата била активирана, но се изгаснала

Рачната бомба што беше пронајдена пред кафе-бар во центарот на Прилеп на 10 јули околу пладне, била „кашикара“ и била активирана, но се изгаснала и не експлодираше, информираат од прилепското Основно јавно обвинителство каде се води…

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајна несреќа во Кривогаштани

На крстосница од улиците „Филип Втори“ и „Гоце Делчев“ во с.Кривогаштани, вчера на 15.07.2019 во 09.15 часот се случи сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген Голф“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Т.К.(59) од…

(ВИДЕО) Непреспани ноќи за жителите од нас. „Аличаир„! Стадионот, место каде во доцните часови…

Секоја ноќ, жителите од прилепската нас. „Аличаир“ , оние кои живеат во близина на стадионот со вештачка трева, се соочуваат со непреспани ноќи. Не од жешкото време, ниту од досадните комарци,  туку од викотници, урликања, смеења, пуштање…

Прилепчанец си турил гориво со фалсификувани пари и си заминал

Прилепчанец си турил бензин за 3.000 денари со лажни банкноти и си заминал.  Во полициската станица во Валандово, синоќа окоу 22 часот е пријавено дека на бензинска пумпа кај село Удово, возач на патничко возило „фолксваген пасат“, со…

Одбројувањето за Пивофест започна, од утре булеварот затворен за сообраќај

Првиот ден од работната недела, стартуваат финалните подготовки за Пивофест. Ќе се монтира големата бина, а ќе работат и закупците на просторот за продажба, скараџиите и пиварниците. Општина Прилеп издаде соопштение со кое се известуваат…

Во чест на загинатите херои, одбележани 112 години од Битката кај Ножот – најкрвавата битка во…

На 14 јули 1907 година кај селото Ракле, на планинскиот врв Ножот, група од 45 костурски востаници, одбивајќи ја наредбата за повлекување и прифатиле нерамноправна битка со многубројната турска војска под команда на мајорот…

Пелагонија има највисоки производни трошоци на житните култури

Во полн ек на жетвата на јачменот и пченицата, се прават контроли и пресметки за откупната цена и производните трошоци. Според соопштението на Државниот инспекторат за земјоделство по спроведените контроли на компаниите коишто вршат откуп…

Јубилејно издание П.С. Гитар Фест во Крушево

Во фокусот на љубителите на музиката наредната недела ќе биде туристичко Крушево. Од 18-ти до 20-ти јули ќе се одржи 10-тото јубилејно издание на П.С. Гитар Фест. Манифестацијата ја започна пред една деценија Христо Христоски – Мулар, а…