CSS Template
Месечна архива

август 2019

Заврши ФИС Ролер ски купот „Тоше Проески“

На градскиот плоштад „Никола Мартиновски“ денеска, беа доделени наградите за најдобрите натпреварувачи од ФИС Ролер ски купот „Тоше Проески“, а крушевчанецот Ставре Јада однесе две први и едно второ место. Тој издвојува убедливи победи на…

Невремето во Канатларци и Тополчани направило штета од 80 милиони денари

Невремето што во два наврати летово предизвика големи штети во дел на прилепска општина и при тоа однесе приход на земјоделците во вкупна висина од 80 милиони денари. На 24 јуни силно невреме на површина од 642 хектари ги зафати селото…

Прва победа на прилепскиот второлигаш

Пред околу 1.000 гледачи на стадионот на Могилата младиот состав на прилепска Победа, вчера ја совлада Каменица Саса со 2-1 во натпревар од првото коло на новата сезона во Втората лига-Исток. Победа поведе во 29-тата минута по заслуга на…

ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп: набавката на автобусите доправа ќе се чешла!

Посетата на премиерот Зоран Заев на Прилеп и Пелагонискиот регион, промоцијата на новите градски автобуси, беше повод за прес конференција на претседател ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп, Петар Ристески. Прес конференцијата во целост ја…

И премиерот Заев ги сефтоса новите автобуси

Четирите нови еко – автобуси од денеска се ставени во погон за потребите на граѓаните во јавниот градски превоз во Прилеп. На промоцијата присуствуваше премиерот Зоран Заев, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, пратеници,…

Прв пат, после 20 години Тут-ком – Прилеп на крајот на годинава ќе покаже добивка

Тутунски комбинат АД Прилеп (ТКП) по 20 проблематични години, последниве 5 години успеа да го стабилизира своето работење и интензивно да се трансформира во ефикасна и модерна фабрика за производство на цигари и тутун во земјава. Според…

Во комбе на крушевчанец, полицијата пронашла 45 лица од Пакистан, Сирија и Авганистан

Во СВР Куманово вчера во 09.30 часот е приведен Ј.Х.(36) од Крушево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“. Од МВР појаснуваат дека истиот ден во 05.45 часот на автопатот Куманово-граничен…

Од денеска стартува ФИС Ролер ски купот „Тоше Проески“

Оваа година ФИС Ролер ски купот „Тоше Проески“ ќе содржи три трки во рамки на трите дена од настанот. Трките ќе се одржат во петок, сабота и недела (23, 24 и 25.08.2019) со почеток во 9 часот наутро на регионалниот пат од Кривогаштани до…

Викендов, бесплатно возење за промоција на новите градски автобуси во Прилеп

Прилепскиот градски превоз се поднови. Од викендов во погон ќе бидат ставени четирите нови еко - автобуси на метан, кои што двата дена (сабота и недела) бесплатно ќе ги превезуваат граѓаните. Промоцијата според најавата на градоначалникот…

На ред е нов спортски подвиг на македонскиот Марко, детето –херој

По подвигот минатата година 13 годишниот Марко Пејчиновски од Охрид кога го преплива Охридското езеро, наскоро најавува нов спортски предизвик. Новата пливачка патека на Марко која ќе се обиде да ја преплива на празникот Голема Богородица,…