CSS Template
Месечна архива

септември 2019

Земјотресот предизвика паника кај Прилепчани

                   Земјотрес со магнитуда од 5,6 во 16.04 минути е почуствуван и во Македонија. Земјотресот се случи во Јадранското море во близина на албанскиот град Драч ,oдносно 9 км од градот Шијак…

Нов медицински шприц патентира 16-ет годишен Прилепчанец

Ученикот во втора година во гимназијата „Мирче Ацев“ –Прилеп , Сашо Јандрески, е еден од најмладите иноватори , кои на свои 16 години успеа да  патентира уникатен и специјален медицински шприц. Го нарече  „Јандреeв шприц“ и синоќа, свој…

Фестивал на храна и култура „ TАSТЕ KRUSHEVO – 2019 “ (од 27 до 29 септември)

Бидете дел од невообичаениот, единствен фестивал на храна и култура, насловен „ T A S T E   K R U S H E V O “  –  2019 , кој почнува од 27 до 29 септември,  во организација на СОУ „Наум Наумоски Борче“-Крушево.  Учествуваат…

Во тек конкурсот за доставување предлози за Третоноемвриските награди

Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување награди и признанија при Советот на Општина Прилеп, по повод Денот на ослободувањето на Прилеп, од денеска па до 18 октомври ќе прибира предлози за највисоките општински…

ЖФК Деспина Прилеп се зацврсти на врвот од табелата

ЖФК Деспина Прилеп -ЖФК Атлетико 6:0(1:0) Стрелци: Катерина Милеска хет-трик, Јана Чубриноска (2 гола) и  еден гол постигна Јована Ѓорѓијоска. ЖФК Деспина Прилеп во рамките на 4 коло ја  остварени четврта победа по ред и со тоа се…

Во прво коло бодовите отпатуваа за Куманово

Домаќинот, ЖРК Деспина во Прилеп не успеа да забележи победа против фаворитот ЖРК Куманово ( 22: 31) , во рамките на првото коло од  женската ракомена супер лига. Во салата на СОУ „Ристе Ристески Ричко“, вечерва гостинките ги однесоа трите…

Утре бесплатен градски превоз – в недела велосипедско дефиле

По повод Европската недела на мобилност  (16 - 22 септември), утре, (четврток, 19 септември)  за сите граѓани градот обезбедува бесплатно возење со градските автобусите , на сите три линии .  „Апелираме до граѓаните за почесто…

Забрана за еднодневни школски екскурзии поради опожарување на шумите

Поради опожарување на шумите, како превентивна мерка, од денеска забранета е посета на излетничките места во прилепско и забранети се сите еднодневни школкси екскуризи на учениците. Денеска својата еднодневна екскурзија не ја обавија…

Се продава користена бела техника: три шпорети, машина за перење, машина за садови…

Телф. за контакт  076 408 407          Се продаваат три  (3)  шпорети: две марка „Gorenje “,едното марка „Ободин“.Шпоретите се во функционална состојба. Имаат само слаби долни грејачи во рерната ипо една не функционална тока   …

Сите пожари на територијата на Општина Прилеп и Долнени ставени под контрола.

Сите пожарите на територијата на Општина Прилеп и Долнени ставени под контрола. Огнената стихија која вчера ја зафати Селечка планина и му се закануваше на манастирот Свети Димитриј кај Селце, е под контрола.Претпладнево се прават…