CSS Template
Месечна архива

ноември 2019

„Дневникот на лудиот“ ја заврши турнејата во Македонија

Монодрамата „Дневникот на лудиот“, работена по текст на Николај Гогољ, во режија на Ѓорѓи Ризески, а во изведба на Бобан Алексоски ја заврши својата турнеја во Македонија. Претставата брои седумнаесет изведби, а во месец декември скопската…

Центар за култура „Марко Цепенков“ oдбележа 40 години од постоењето

Во преполната голема сала ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп со концертот насловен како „Од Нас за Вас“ одбележа 40 години од формирањето од Домот на културата. На прославата присуствуваше и заменик министерот за култура Владимир Лазовски. На…

ИН МЕМОРИАМ – Почина Ѓорѓи Гешоски

Почина, Ѓорѓи Гешовски, (83 години) атлетичар,  атлетски работник и професор. Погребот на починатиот Ѓорѓија ГЕШОВСКИ ќе се изврши во 11.00 часот, на новите гробишта во Прилеп ,утре ,(сабота)16ти ноември.Денеска Прилеп и атлетиката изубија…

Во Прилеп ќе се гради затворен спортски базен

Затворен спортски базен, е едeн од капиталните проекти, зацртан за реализација во двегодишната развојна програма на Општина Прилеп, за период 2020/2021 год. Спортско - рекреативниот базен е предвиден да се гради во нас. „Точила„,  во период…

Изложба „Геолошки пресек“ од уметникот Давид Атанасоски од Прилеп

ЦК„Марко Цепенков“ вечерва од 19.00 часот влезното фоаје ќе биде домаќин на изложбата „Геолошки пресек“ од уметникот Давид Атанасоски од Прилеп. Оваа монументална скулптура , изработена за манифестацијата „Нов културен бран“, е составена…

Витаминка донира товарно возило за ТППЕ Прилеп

Витаминка за Територијално противпожарната единица во Прилеп донира товарно моторно возило марка Mitsubishi L200 за потребите на прилепската единица. Возилото е комплетирано со современа опрема и неопходните елементи за справување со огнени…

Како да се зачуваaт прилепските „златни белегзии“?!

„Да ги зачуваме старите занаети во прилепската чаршија“ како проект заврши со предавање на подарокот - колаж од 36 фотографии од истоимената изложба во Регионалната занаетчиска комора Прилеп. Мултимедијалната поставка беше дополнета од…

Градоначалникот Јованоски:„Во роднинска врска сум со луѓето што градат. Но, без разлика, тоа ќе биде…

Вчера, повторно, опозицијата го повика градоначалникот на Прилеп  Илија Јованоски, да одговори  „кој и што гради во градскиот пазар и дали пред очите на сите граѓани тука ќе никне хотелско сместување? Дали изградба на ваков објект е…

Приведен Прилепчанец во чии дом е пронајдена дрога

Притворен е 43 прилепчанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори . Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка. Врз…

Од утре задолжително носење зимска опрема во возилата

Од утре, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае до 15 март наредната година. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата потсетува дека под зимска опрема за…