CSS Template
Месечна архива

декември 2019

Ученици од угостителската струка од Крушево учеа од светскиот познат кувар Саша Мишиќ

Се за храната: Како да се подготви?! Што таа значи?! Како најдобро таа да допре до консументот?! Што треба да се знае за гастрономијата и како правилно да се сервира храната ?! ... За ова и за многу дурги теми поврзани со гастрономијата…

Пловејќи низ медиумската писменост младите водители прашаа:„Дали новинарите се борци за…

Се одржа и втората емисија „Од млади за млади“ како дел од  проектот „Учење за медиумите од најмала возраст“ на тема: „Пловење низ медиумската писменост“.  Гости во емисијата, овој пат, беа новинарите Снежана Каратошеска, новинар и уредник…

Свети Ѓорѓија, празник на заштитникот на верата

Православните верници денеска го чествуваат посен Свети Ѓорѓија. Овој празник не го менува датумот и секогаш се слави на 9 ти декември, според новиот календар. Освен како семејна слава, Свети Ѓорѓија се празнува и како именден и како слава…

Новоопремен информатички кабинет во медицинското училиште во Прилеп

Учениците од СОУ “Ѓорче Петров“-Прилеп добија новоопремен кабинет за одржување на наставата по информатика,  и, велат „веќе се е поинаку “ за полесно одвивање и следење на наставната програма по предметот информатика .  „Нови…

Утре стартува турнирот во мал фудбал “Свети Никола 2019“

Прилеп од утре и во наредните 15 дена,  ќе живее со фудбалските мајстории. Утре, започнуваат првите натпревари на турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2019“. На  турнирот пријавени се  80 - тина екипи, од кои 40 сениорски, 11-ет екипи на…

Промоција нa “Секунди нa љубoв зa пaмтивек” oд Биљaнa Јaндрескa

Младата писателка и поетеса, прилепчанката Биљана Јандреска, утре во кафе бар Арт кафе Апореа, со почетокот од 17 и 30 ќе ја промовира книгата "Секунди нa љубoв зa пaмтивек". Ова е трета книга на Јандреска, која всушност е комбинација од…

Осми декември, Ден на св.Климент Охридски Чудотворец

Денешниот ден, осми декември, се одбележува како Ден на св.Климент Охридски Чудотворец, најпознатиот ученик на браќата Кирил и Методиј, голема фигура во христијанството и во просветителството. Свети Климент го создал првиот словенски…

Привршуваат градежните работи на клучката за ТИРЗ Прилеп

Најдоцна до крајот на првата половина од наредната година ќе заврши изградба на клучката за ТИРЗ Прилеп. Увид во градежните работи денеска изврши премиерот , Зоран Заев во придружба на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески,…

Во Прилеп одбележанa 26 годишнината од смртта на Блаже Конески

Денеска се навршија 26 години од смртта на Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет и научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во македонската литератур,а во областа…

Ништо не се случи, па мариовците, пак, утре на протести за патот

Протестен собир, за утре ,( 07 12.2019, сабота)  11,оо до 14,оо часот организраат мариовците,  бидејќи надлежните ништо до сега не презедоа за нивниот проблем со лошта инфраструктура во Мариово. Насловен  „ПО ПАТ ОДАМ ЗА…