CSS Template
Годишни архиви

2020

Нешто за симптомите на вирусот и улогата на матичниот лекар за време на КОВИД 19 – ПЗУ Лек…

Лекарот по општа медицина ја има улогата на одржување на здравјето, дијагностицирање и лекување на болести, повреди и други физички и ментални нарушувања кај пациентот. Кога избирате матичен лекар, не барајте имиња туку барајте препораки

БОЕВО ГАЃАЊЕ НА СТРЕЛИШТЕТО „ЛЕКОВО“

ОВР Прилеп -Полициска станица од општа надлежност - Прилеп ,согласно годишната програма, в недела (01.11 2020), од 09,00 до 15,оо ч., на стрелиштето „Леково“ – Прилеп, ќе се изведува боево гаѓања. Поради тоа, граѓаните кои собираат

Бројката расте од ден на ден – 35 нови случаи на коронавирус

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска, вторник, 27 октомври, во општина Прилеп има 35 нови случаи на коронавирус, а 10 лица оздравеле од заразната болест; Бројот на активни случаи изнесува 338, од кои 298 се наоѓаат на

КОВИД 19 влијаеше и врз судството

Здравствената криза, не доаѓањето на странките на рочиштата, и недостигот од судии се причините поради кои дел од предметите во Основниот суд Прилеп не се решени. Од вкупно 700, од кои 300 во граѓанска и 400 во кривична постапка од

Новозаразени 23 лица

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 23 нови случаи на коронавирус, а 15 лица оздравеле од заразната болест. Од почетокот на пандемијата до денеска, од коронавирусот починале 52 лица.   Бројот на

Лео Клуб Прилеп, млади хуманисти, поттикнувачи на промени во заедницата – Предлог бр.13 за…

Ентузијазмот, желбата за создавање добри дела за помош на поединци, на групи, онаму каде треба да се донира, да се помогне, е една од најголемите човечки доблести. Лео Клуб Прилеп е токму таква организација на млади хуманисти. Ги

РК Прилеп му „украде“ бод на Кавадарци

Голот на Мириани Гавашелишвил за реми на РК Прилеп во Кавадарци ги изнанади Тиквешени, а им донесе бод на ракометрите на Прилеп, кои во регуларниот дел од натпреварот имаа еден гол помалку од екипата на Тиквеш. Кога сите помислија дека

НИНА СПИРОВА – (ПОСХУМНО) Најпозната македонска пејачка на староградска и народна музика на сите…

Прилепчанката со „кадифен глас„ Со нејзиниот милозвучен и моќен глас остави трајни вредности, музички записи на неколку забавни мелодии кои станаа евергрини, како и на бројни бисери на староградската македонска музика Родена е во

РАБОТНИЦИТЕ на КОМФИ АНГЕЛ – Солидарни и хумани пред предизвикот – Предлог бр.11 за…

Не прекинаа со работа, не останаа без работа, туку само се преструктуираa, и поведоа битка со коронавирусот. РАБОТНИЦИТЕ на Комфи Ангел, веднаш започнаа со производство на заштитни маски за потребите на здравствените работнци и лицата

Македонија го празнува 23 ти Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

На 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на Македонците за слобода. Основоположниците