CSS Template

Прилеп: Еден новозаболен и шест оздравени од корона вирус

952
Avtokontrol1

Во општина Прилеп денеска има еден новозаболен од коронавирус, додека пак, како што информираат од Центарот за јавно здравје Прилеп, во општина Долнени регистрирани се двајца и еден новозаболен во Пласница. Од заразната болест оздравеле 6 лица;
Бројот на активни случаи изнесува 24, од кои 16 пациенти се наоаѓаат на домашно, а 8 на болничко лекување;
На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, хоспитализирани се 4 лица позитивни на коронавирус. На 3 лица сомнителни на КОВИД-19 земен им е брис и се чекаат резултати;
Во самоизолација се наоѓаат 54 лица, а заради неносење заштитни маски, вчера на 25 граѓани им биле изречени прекршочни казни.

semm
Vivafarm
Farma Dolneni