CSS Template

ФФМ вели „ДА“ стадионот е сега во надлежност на општината, а Општината вели „сеуште НЕ„ – која…

Фудбалскиот стадион во Прилеп, „Гоце Делчев“ има нова тревна подлога и нови рефлектори, со ова ФФМ со помош на Хет-трик програмата на УЕФА го исполни својот дел од договорот со Прилеп . „Претставници на Фудбалската федерација на…

На принцип „состави сам“ средношколци креираа протеза рака, достапна за сите лицата кои имаат…

Изгледа чудно за млади луѓе,  но е веројатно ! Млад тим креативици, на само свои 16 –есет години , се обидуваат со голема упорност да го променат светот на стереотипите за лицата со попреченост, за деца кои имаат ампутиран горен екстремитет…

Две минимални плати недоволни ни за основните потреби на четворочлено семејство

Ниту две минимални плати не се доволни за преживување на четврочлено смејство во Македонија, бидјеќи на едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Од оваа…

(Фото) И, по 19 години 10 -те прилепски бранители загинати на Карпалак се колктивен непребол на…

Делегации од локалната власт, преставници од кабинетотот на Претседателот на државата, од Министерството за одбрана, политчки партиии, здруженија на граѓани, во присуство на членовите на семјствата на загинатите 10 прилепски бранители во…

19 години од масакрот кај Карпалак – чествувањата започнуваат од вечерва

Со положување цвеќе во месноста Карпалак, каде што во 2001 година во заседа загинаа десет прилепски воени резервисти, утре ќе бидат одбележани 19 години од овој  трагичен настан. Чествувањата  започнуваат вечерва, со оддавање почит на…

Eден нов случај на коронавирус – од почетокот на пандемијата 337 заболени

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има еден нов случај на коронавирус. Бројот на активни случаи изнесува 47, од кои 32 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко лекување; Во домашна изолација и…

До утрово 37 л/м2 дожд во Прилеп, а 10 л/м2 повеќе во прилепското поле

Во изминатите 24 часa, до 8 часот утрово,  37 л/м2  се измерени во Прилеп ,  27 л/м2 во Тополчани и Крушево. Што се однесува до прилeпското поле, според информациите од метеролозите , наврнале  48 литри дожд на м2,  во изминатите 24 часа .…

Споредбено со лани, Витаминка поуспешна во периодот јануари – јуни 2020

Витаминка АД  Прилеп, за периодот Јануари – Јуни  2020 год., оствари добивка на износ од 9,4 милиони денари ,што е повисока во однос на истиот период лани,  кога добиката н акомпанијата изнесувала 7,5 милиони денари, покажува билансот на…

Денеска, вторник 4 август, нема новозаболени во Прилеп од коронавирусот

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп нема нови случаи на коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи изнесува 51, од кои 36 се наоѓаат на домашно, а 15 на болничко…

Прилеп се поклони на хероите во чест на Илинден

Денот на Републиката 2 -ри Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, Прилеп го одбележа со полагање на свежо цвеќе пред прилепските херои, кои го…