CSS Template

Галовеј: Привилегија и чест е што се запознав со приказната за Трескавец (ФОТО – ВИДЕО)

Амбасадорката на Британија Рејчел Галовеј денеска беше во едночасовна посета на манастирот Трескавец каде имаше можност да се запознае со богатата историја на комплексот и култното место за многу генерации преку кратка прошетка и…

Над 8 милиони евра ќе распределат акционерите на Мермерен Комбинат АД Прилеп

Доколку одобри Собранието на ационери, на седница која ќе се одржи на 16 октомври,  „Мермерен комбинат“ АД Прилеп ќе распредели над 8.03 милиони евра (494.456.253 денари) за  дивиденда за 2019 година. Ова го соопшти компанијата преку …

Британската амбасадорка Галовеј во дводневна посета на Прилеп

Во прва, дводневна посета од денеска во Општина Прилеп и Пелагонија е амбасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј. Посетата започна со средба со градоначалникот Илија Јованоски, на која биле опфатени неколку актуелни теми. - Многу ми…

Коалиција СЕГА обезбеди заштитни средства за Ковид 19 превенција за деца и млади

Невладината организација Коалиција СЕГА во рамките на проектот „Поддршка на маргинализирани групи кон превенција од COVID-19 во Прилеп“, финансиски поддржан од НВО Група 484 од Белград и Амбасадата на Кралството Норвешка во Белград обезбеди…

Промоција на книгата „Односите со јавноста, социјалните медиуми и јавното мислење“ од Каролина…

Книгата ќе биде промовирана утревечер, 16 ти септември, во 19 часот, на летната сцена на Центарот за култура во Прилеп. „Односите со јавноста, социјалните медиуми и јавното мислење“ е првенче на Каролина Мицевска, новинар, вработена во НУЦК…

Водата совесно да се користи, апелира ЈКП Водовод и канализација Прилеп

Променливиот доток на вода од Регионалниот водовод „Студенчица“, како и  екстремната потрошувачка од страна на граѓаните, се причините поради кои од денеска во водоснабдителниот систем во Прилеп да се пуштаат во функција  градските бунари …

„Инстант семејства – мултипликација на љубовта“, изложба на фотографии на Роберт Јанкулоски

Во ликовната галерија на ЦК “Марко Цепенков“ во Прилеп, утре 11 ти септември од 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии насловена како „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од прилепчанецот Роберт Јанкулоски . Пред…

Петта по ред победа на ЖФК Деспина

По пет одиграни натпревари во првата македонска женска фудбалска лига, ЖФК Деспина оствари петта победа по ред против екипата на Борец, во натпревар кој што беше предвидлив уште пред почетокот. Поради тоа на вчерашната средба,…

До кога новинарите ќе бидат мета ?!

Ако некоја професија на денешницата во Македонија е девалвирана по сите основи, тоа сигурно е новинарската. Вербални напади, закани – скриени или јавни, осуди за објавени прилози или текстови, забелешки за „провокативни прашања“, тоа е дел…

Започнаа со работа прилепските градинки

Со почитување на сите протоколи, неопходни контроли на телесната температура при влезот, како и со обезбедени хигиено – здравствени предуслови во објектите, започнаа со работа прилепските детски градинки „Наша иднина“. Денеска воспитно…