CSS Template

Молика One е “музички украс” на Битола

Една од многуте музички групи во пелагонискиот регион која веќе девет години достојно  го презентира македонскиот мелос и го украсува битолското поднебје со музика за душа е Молика One, во која членуваат музичари, секој со свој квалитет,…

Одложено генералното собрание на Европската Боксерска Унија

Според програмата и календарот на Европската Боксерка Унија Е.Б.У, на 30-ти Мај,  требаше да се одржи генералното собрание  во Ла Коруња Шпанија. Право на учество имаат сите полноправни членови на Е.Б.У како и организацијата Про Бокс…

Несторовски со донација од 2000 евра за прилепската болница

Напаѓачот на Удинезе Илија Несторовски, ќе донира 2.000 евра за прилепската општата болница „ Борка Талески“.Со овој хуман гест прилепскиот фудбалски бисер ја покажа својата големина и надвор од терените. „Како и сите и јас во овие…

Стојне “растури” на FACEBOOK

Со својот  милозвучен глас, струмичанката Стојне Николова со "live stream" на "facebook" растури.Тоа значи дека илјадници фанови и следбеници на социјалните мрежи на оваа македонска фолк дива, уживаа во нешто повеќе од двочасовна изведба во…

Уште еден прилепски џудо “бисер” ќе атакува на медали

Прилепскиот џудо клуб  Бушидо го продолжува трендот,  во своите редови да го има најдоброто во пресрет на натпреварите кои ќе следуваат до крајот на натпреварувачката сезона.Тренерите и луѓето инволвирани во клубот ќе вложат многу во Елена…

Откажани тренинзите на спортските колективи од Прилеп

Согласно последните препораки и забрани од Владата на Македонија за превенција од вирусот COVID-19 , прилепските спортски колективи ги откажуваат активностите во наредниот период.Според информациите кои пристигнаа до редакцијата на Радио…

Трето место за ЖФК Деспина од меѓународниот фудбалски “куп на карневалот 2020 ” во…

На покана на ЖФК Тиверија,  фудбалерките на прилепскиот клуб Деспина учествуваа на меѓународниот турнир "Куп на карневалот 2020" во Струмица.Турнирот беше за девојки родени 2003-2004 , 2005 ( младинки). На турнирот…

Сениорска еден-два победа на ППК Младост96

Во Крива Паланка викендов се одржа вториот Мастерс Телеком турнир за сениори каде финалето беше резервирано за играчите на ППК Младост96. Новото засилување на екипата на Младост96 Кристијан Станојковски убедливо го освои турмирот, каде во…

Отворен ден на спелеологијата пред прилепчани

Спелеолошкиот клуб „Златоврв“ Прилеп  во паркот кај Градскиот Саат денеска организираше  Инфо Спелео Ден.Сите оние кои се спремни за авантура и кои сакаат да го истражат непознатото во себе имаа можност да присуствуваат на оваа инфо…

Рубинчо Ристески : Пинг-понгот е терапија за моето здравје (ФОТО)

Телесното вежбање и спортот не се резервирани само за здравите лица. Лицата со инвалидност имаат дури и поголема потреба за вежбање а праксата покажува дека при изборот на спорт важно е правилно да се изберат спортските дисциплини кои…