CSS Template
Категорија

Актуелно

Недела 05. 04 2020, рапидно расте бројот на нови случаеви во Прилеп

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени 9 нови случаи. Земени се 20 нови брисови од граѓани, чиј исход ќе се знае во наредните денови,а гледајќи го развојот на ситуацијата,…

Прилепчани седете дома! Нови 9 заболени

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7. Со ова,…

Прилепското вештачко езеро „жедно“ прибира вода

Последните врнежи од снег, кои во Пелагонија достигнаа од 30 до 40 см снег, а на планините и повеќе, и наглото топење во текот на денот, предизвикаа најголемата хидроакумулација Прилепското вештачко езеро „жедно“ да ги прибира потребните…

Нови 2 случаи позитивни на Ковид 19, затворена текстилна фабрика

Со двата нови позитивни случаи со корона вирус во Прилеп, бројката денеска е 12. Позитивни се маж и жена на возраст над 60 години. -Станува збор за маж и жена на возраст од 61 и 64 години. Во моментот се работи на епидемиолошка анкета и…

Се отвора Градскиот пазар во Прилеп под засилени мерки за заштита

Општинскиот штаб за управување со кризи е во постојана меѓусебна комуникација и на дневна основа носи мерки за справување со вирусот Ковид 19. По дезинфекцијата на Градскиот пазар, по неколку дневно работење истиот беше затворен на 25 март,…

Укината забраната за тешки товарни возила на Плетвар

Од 11 часот забраната за товарни возила на планинскиот превој Плетвар е укината и сообраќајот се одвива нормално,информираат од АМСМ. Од изутринава од 6 часот важи забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово -…

Прилеп: Регистриран уште еден нов случај на заразен од Ковид 19

Во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив 1 е од Прилеп, со што вкупниот број на регистрирани случаи во Прилеп изнесува 9. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во земјата…

Прилеп: Tел.број за матичните стоматолози да најават пациенти во ИСП

Приватните стоматолошки ординации нема да работат, односно периодов се ставаат во мирување, а ќе се активираат како ресурси во системот доколку има потреба. Министерството за здравство ги задолжи здравствените домови во целата држава да…

Уште 2 случаи со Ковид 19 регистрирани во Прилеп

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со…

Викенд забрана за движење од 16,оо ч до 05,оо. Како ќе работат компаниите во втора смена?!

Стопанствениците бараат одлуките кои се носат во вонредни услови да се координираат со стопанството. Одуката  за забрана за движењето на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) од 16 часот до 05 часот , остава …