CSS Template
Категорија

Актуелно

Што содржи програмата за одбележување на Илинден во Крушево?

Под мотото „Сите сме деца на Илинден“, во Крушево, ќе се одржи прославата на големиот национален празник „Илинден“. Чествувањата започнуваат вечерта на 1 август на Гумење со церемонија за започнување на „10 дена Крушевска Република“, која…

За Илинден посебен сообраќаен режим и на регионалните патишта кон Крушево

На 1 и на 2 август СВР Битола ќе воведе посебен режим на сообраќајот по повод националниот празник „Илинден”. На 1 август, во периодот од 16 до 24 часот, во Крушево ќе биде воведен посебен режим на сообраќај со пренасочување, ограничување и…

Реконструкцијата на Градски во тек, Победа во шах – мат позиција (ФОТО – ВИДЕО)

Известува – Никола Димески https://www.facebook.com/radiopela/videos/1348983945251497/ Градскиот стадион во Прилеп активно се подготвува за финалната реконструкција. Пред два три месеци е завршено поставувањето на кровната…

Одбележани 62 години од смртта на Ченто, опозицијата обвинува за лицемерие на власта

Денеска, со полагање свежо цвеќе пред споменикот во центарот на Прилеп, беше одбележана 62 годишнината од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто. - Тој беше првиот претседател на Президиумот на АСНОМ…

Финалето на Пивофест со: The For, Кал бенд, Даниела Мартиновиќ и Cyrillic

Вечерта за паметење Пивофест беше синоќа со настапот на Влатко Стефаноски Трио, Нокаут, The Hounds и Фрајле. Релаксирана и прекрасна атмосфера со одлична забава за сите генерации. Вистинска еуфорија помеѓу многубројните гости се случи…

Општина Прилеп оформи Совет за превенција; присутен министерот Спасовски, опозицијата отсутна

Општина Прилеп денеска ја одржа конститутивната седница на Советот за превенција, на која што присуствуваше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што нагласи градоначалникот Илија Јованоски, оформувањето на овој Совет за…

Пивофестот вечерва ќе ја достигне кулминацијата

Без ниту еден инцидент и во пријатна атмосфера, изминаа двете фестивалски вечери на 17 – тиот Пивофест. Очекувано, ѕвездата на вечерта – Цеца предизвика досега најголемо внимание, привлекувајќи илјадници гости од целата земја.…

Пивофест 2019 нуди и алтернатива со Јавен простор и Рум 313

Пивофест оваа година се збогатува со нови содржини кои треба да ги освежат веќе традиционалните. Многу забава ветуваат организаторите на двете сцени кај градскиот саат и на камената бина. Што може да се очекува разговараме со Александар…

Пивофест – прва вечер (ФОТО- ГАЛЕРИЈА)

Прилеп синоќа зачекори во пивофестовската еуфорија. Дневните настани се случуваа за најмладите во „Детската зона“ во паркот кај Судот, а првите кампери веќе се сместија во Паркот на Револуцијата. Вечерта, изненадувањата започнаа на…

Прилеп, ден пред Пивофест – подготвен за фестивалот! (ФОТО – ГАЛЕРИЈА

Ден пред Пивофест – последни подготовки на градот, јавните комунални претпријатија и организаторот. Утрешниот почеток на најголемата манифестација под отворено небо во Прилеп ќе биде беспрекорен, потенцираше денеска на прес конференција…