CSS Template
Категорија

Дијаспора

Македонски фестивал за храна во Мелбурн, ќе се игра најдолгото македонско оро

В недела, 27 октомври, на големиот празник Света Петка во Мелбурн, Footscray Park со почеток во 10 часот по локално време, ќе се одржи осмиот по ред Македонски фестивал за храна со промовирање на македонската култура. Годинава ќе се…

Македонците во Австралија на 8 ми септември ќе протестираат

По повод националниот празник 8 Септември Денот на независноста на Македонија, во Австралија, Македонците се организираат преку социјалните мрежи и организации на протести против промената на името на државата и забраната за употреба на…

(Видео спот) Виножито ќе учествува на евроизборите во Грција – „Зборувајте го нашиот…

Партијата на Македонците во Грција, Виножито, како членка на Европската слободна алијанса (ЕФА – алијанса на партиите на малцинствата во Европа), на 26 мај ќе учествува на евроизборите во Грција. Виножито го помина…

Првиот пратеник Македонец во парламентот на Албанија

Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција(МАЕИ) ќе биде пратеник во албанскиот Парламент. -По известувањето од Централната изборна комисија на Албанија,…

„Виножито“ бара изучување на македонскиот јазик и богослужби на македонски јазик во Грција

Партијата „Виножито“ на етничките Македонци во Грција од универзитетот „Македонија“ во Солун побара изучување на македонскиот јазик. „Во програмите на вашиот универзитет треба да го промовирате и изучувањето на македонскиот јазик, јазикот…

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Богојавление – Водици во македонските цркви низ светот

Со утринските литургии по црквите и храмовите, Македонската православна црква насекаде во светот го започна празнувањето на Богојавление, празник за крштевањето на Исус Христос во реката Јордан. Италија, Неиве Нуркање во ледените води на…

Беспрекорен Фестивал на македонската култура и храна во Мелбурн (ГАЛЕРИЈА)

Во Мелбурн денеска во организација на MACO (Македонска асоцијација на организациите на заедницата) се одржа официјалниот фестивал на македонската култура за 2018 година во Footscray Park, кој оваа година се одржува седми пат по ред.…

Георги Гоце Дуртаноски – почесен доктор на Летонската христијанска академија

Сенатот на Летонската христијанска академија и Советот за високо образование на Летонија со свечена церемонија во рамките од прославата на 100-годишниот јубилеј од првата независност на Летонија, му додели почесна докторска титула (Doctor…

Мајкл Дамески во финалето на американското шоу World of dance „Свет на танцот“

Прилепчанецот по потекло Мајкл Дамески, како и што многумина очекуваа, се најде во финалето на американското шоу World of dance, со што ќе има шанса да освои 1 милион долари . Дамески со своите настапи ги воодушеви жирито и милионската…

Мајкл Дамески, танчерот кој го освојува светот

Прилепчанец по потекло, 22-годишниот Мајкл Дамески, кој со своето семејство живее во Сиднеј Австралија, е дел од познатото американско шоу “World of dance” (Светот на танцот), чиј продуцент е Џенифер Лопез. Дамески со своите настапи ги…