CSS Template
Категорија

Австралија

Каратистите со македонско потекло одлични на отворенoто првенство на Австралија во карате

Талентираните каратисти со македонско потекло на австралискиот континент и годинава покажаа дека припаѓаат во врвот на овој спорт. Поради покажаните одлични резултатити во континуитет неколкумина ќе ја претставуваат Австралија на…

Заврши дипломатската мисија на Веле Трпевски, амбасадор на Република Македонија во Австралија

Амбасадорот на Република Македонија во Австралија Н.Е Веле Трпевски ја заврши својата дипломатска мисија во Австралија. Пред заминување за Република Македонија македонската заедница од Сиднеј како знак на благодарност на неговата…

Етнички Македонци во Австралија си ги враќаат автохтоните македонски презимиња

Голем број Македонци во Австралија започнале процедура пред локалните власти за промена на своите имиња при што старите грчки презимиња се враќаат во оригиналната форма. Еден од тие што завршил со процесот е Стивен Пандов кој до минатата…

Масовни протести на Македонците во Австралија за прекин на преговорите за името

„Ние сме Македонија“, „Ние сме Македонци“ - ова беа пораките на десеци илјади австралиски Македонци кои денеска маршираа по улиците на Перт, Мелбурн, Бризбен и Сиднеј во Австралија. Глобалната граѓанска иницијатива „Ние сме Македонија“,…

Во заедничка акција Македонците во Мелбурн се справуваат со говорот на омраза

Билборд со говор на омраза се појави во Мелбурн и ги крена на нозе Македонците кои експресно реагираа за негово отстранување. Имено, во редицата провокации кои деновиве се актуелни кон македонската заедница во Австралија…

Пресметка меѓу Македонци и Грци на протестите во Мелбурн

Преговорите за името ги разгореа страстите на Грците во Австралија, кои изминативе неколку недели, од како се интензивираа активностите за решавање на спорот, најавуваа масовни протести во Мелбурн. Протестот, под мотото „Не за продажба на…

За македонските работи

Од осамостојувањето, па се до денес, Македонија е на раскрсница. Постојаната кочница, која требаше да биде краткотрајна, за да прерасне во неколку децениски проблем е северниот сосед и проблемот што таа земја го има со нашето уставно име.…

Гала годишен концерт на КУД „Илинден“ Сиднеј“ – чувар на македонската традиција во Австралија

Културно уметничкото друштво „Илинден“ Сиднеј го одржа годишниот концерт и одбележа 51 година од своето постоење. На оваа гала свеченост во Сиднеј учествуваа околу 600 деца и млади од различни генерации, а во организацијата се вклучија и…

По шести пат, во организација на МАСО – Фестивал на македонска храна во Мелбурн

Футцкрај во Мелбурн, изминатиот викенд беше локацијата каде се одржа традиционалниот фестивал за македонската култура и храна. Манифестацијата како секоја година така и оваа, предизвика голем интерес меѓу македонската заедница…