CSS Template
Категорија

Магазин

Македонскиот пејач Стефан Спироски наскоро со своја песна (ФОТО)

Дваесет и четири годишниот стружанец со ангелски глас Стефан Спироски наскоро со своја авторска песна, подарок од хрватската музичка звезда Антонија Шола која се погрижи да го напиши текстот а исто и нејзино дело е и музиката за песната.…

“Респект” за музичката група Респекти

„Вашата Свадбена Бајка започнува со нас...“ е мотото со кое започна целата приказна на оваа скопска музичка група.Имено тие се дел од многуте  квалитетни музички имиња и групи кои ја одржуваат Македонската  традиција преку која ја…

Aнгелски глас на новиот милениум (ФОТО)

Без разлика дали ги сакате  генијалните мелодии на Моцарт, реге звуците на Боб Марли или R&B музиката на Ријана, слушајќи ги хармоничните тонови, вие го релаксирате телото и ја храните душата. Музиката е насекаде, сите ја почувствувале,…

Молика One е “музички украс” на Битола

Една од многуте музички групи во пелагонискиот регион која веќе девет години достојно  го презентира македонскиот мелос и го украсува битолското поднебје со музика за душа е Молика One, во која членуваат музичари, секој со свој квалитет,…

Стојне “растури” на FACEBOOK

Со својот  милозвучен глас, струмичанката Стојне Николова со "live stream" на "facebook" растури.Тоа значи дека илјадници фанови и следбеници на социјалните мрежи на оваа македонска фолк дива, уживаа во нешто повеќе од двочасовна изведба во…

“Абер”за сите генерации од пејачката Стојне Николова

"Прекрасно се наежив" , "Кој не се наежил не е Македонец" , "Македонијо , земјо убава".Ова се дел од коментарите на публиката на македонската пејачка Стојне Николова , откако го слушна и виде спотот на "Крушево абер пристигна" , хитот кој…

Македонската фолкерка “избра” нов хит за своите фанови ( ФОТО-ВИДЕО)

Од 2007 година па наваму , македонската музичка естрада е побогата за пејачката која може да се пофали со одлични хитови , многу настапи и гостувања како и учества на  фестивали,  Татијана Стефановска  која има германско потекло а моментно…

Елена Велевска: “Зоро моја румена” е песна која што сакав одамна да ми се случи…

Елена Велевска е една од најпродуктивните пејачки на домашната фолк сцена. Таа е мајка на три деца и има карера која трае веќе 25 години. Во разговорот за "Радио Пела" ги открива деталите околу нејзината последна песна „Зоро моја румена“ и…

Брилијант омега 3 – извор на есенцијалните масни киселини

Есенцијалните омега-3 масни киселини се неопходни за правилно функционирање на нашиот организам, а не можат да се синтетизираат. Тоа значи дека нив мораме да ги внесеме преку исхраната. Затоа Витаминка го создаде Брилијант Омега 3 маслото…

Прилепските здруженија “Преродба“ и “Прочкари“ се вратија со награди од карневалите во с.Куратица и…

Прилепскиот мајтап, курназлак и обичаи и оваа година ги однесе Здруженијата „Преродба“ и “Прочкари“  на Василичарскиот карневал, во с.Куратица (охридско) и с.Мокриево (струмичко). Здружението на жени „Преродба“…