CSS Template
Категорија

Пелагонија

Заврши пролетниот меѓународен параглајдинг куп

Викендов  Крушево веа додели наградите на најдобрите параглајдеристи, и со тоа официјално заврши Пролетниот параглајдинг куп 2019. Наградите беа  доделени во три категории: мажи, жени и севкупни победници. Општина Крушево за најдобрите…

Десетмина осомничени, седуммина во притвор за лажни документи

Десет лица се опфатени со Наредби за поведување истражни постапки донесени од Основното јавно обвинителство Прилеп, а по поднесени кривични пријави од страна на Министерството за внатрешни работи. Во одделни настани, но на ист начин, со…

Јапонската амбасадорка се запозна со туристичките можности на Крушево

Амбасадорката на Јапонија во Македонија Кеико Ханеда беше во посета на Крушево и оствари средба со градоначалникот на Oпштина Крушево Томе Христоски,. Тоа беше прилика за промоција на историјата и традицијата на градот и за прошетка низ…

Британски експерти ќе ги обучуваат македонските за бездомните кучиња

ЈКП,, Комуналец,, - Прилеп е домаќин на работилница посветена на хуман третман на кучињата – скитници. За таа цел, во соработка со RSPCA (Кралско здружение за заштита на животните од суровост) од Англија експертот Брајан Фолкнер, како и…

Дали „Вечери во чест на Васил Иљоски“ ќе прераснат во аматерски театарски фестивал за средношколци?!

На  31 –ви мај ( в петок), во Крушево започнува манифестацијата „ Вечери на Васил Иљоски“ во чест на големиот книжевник, драматург и есеист, крушевчанецот Васил Иљоски. Манифестацијата е во организација на Општината, но активно во неа се…

Два пожари истовремно, едно лице повредено

Два пожари на објекти, т.р. истовремено се случија во Прилеп и прилепско. Во Прилеп и во селото Дебреште, Долненско, денеска избувнаа пожари, а во еден од нив едно лице е повредено. Пожарите се локализирани, велат од прилепската…

(Видео и фото) Кога пензионерите спортуваат, Крушево им ги нуди своите терени

Кој вели дека пензинерите не спортуваат?! Кој вели дека во нив не постои спортски дух?! Дури имаат и дисциплина „скок во далчина“. Значи умеат да скокаат , да играат фудбал, кошарка... Оваа приказна од Крушево  за “пензионерите спортуваат“…

(фото) Над Пелагонија веќе се лета – започна „Пролетен меѓународен куп Крушево 2019“,

Пелгониското небо, оваа недела ќе биде преплавено со „летачи“ кои ќе уживаат во убавините на Крушево и Пелагонија и ќе се натпреваруваат. Крушево денеска ги пречка параглајдеристите од целиот свет, кои пристигнаа за „Пролетен меѓународен…

(ФОТО – ГАЛЕРИЈА) ООУ „Манчу Матак“ од Кривогаштани го прослави патрониот празник

Достоинствено, со полагање на свежо цвеќе и пригоден реферат за ликот и делото, пред бистата на херојот Манчу Матак во дворот на училиштето, денеска започна одбележувањето на патрониот празник. На свеченоста, присуствуваше делегација од…

Крушево го слави Националниот ден на Власите

Крушево го одбележува националниот Ден на Власите, 23- ти мај. По тој повод Општина Крушево во соработка со ООУ „Никола Карев“ Општина организира манифестација  во Дом на култура „Наум Наумовски Борче“ каде учество зедоа учениците, кои…