CSS Template
Категорија

Кривогаштани

( фото) Невреме во Кривогаштани. Градот го уништи земјоделскиот расад

Град со големина од лешни ,пороен дожд, грмежи  и засилен ветер го зафати попладнево Кривогаштани .Градот и силнио дожд кој паѓаше повеќе од половина час, создаде паника кај земјоделците, особено оние чии земојделски површини не се…

„Веселото штркче“ долета во Радио Пела (ФОТО)

Весел џагор, смеа, песни и расположение денеска во редакцијата на Радио Пела. Децата од градинката „Весело штркче“ од Кривогаштани денеска ни беа во посета и ни донесоа многу радост. Дваесетина дечиња од двете групи при градинката, под…

Во Кривогаштани инфо средба за окрупнување на земјоделското земјиште

Во клубот на пензионерите во Кривогаштани денеска се одржа првата инфо средба од проектот “Воведување на национална програма за консолидација на земјиште” (МАИНЛАНД) финансиран од Европската Унија кој го спроведува ФАО во соработка со…

Што им е потребно на младите во Општина Кривогаштани?

Отворање на Младински Информативен Центар, простор за млади, библиотека, се само дел од потребите на младите во Општина Кривогаштани. Овие нивни препораки тие, денеска, ги истакнаа во рамките на проектот „Застапување на граѓанските…

Кичевчани најдобри на турнирот во Кривогаштани

Заврши синоќа третиот по ред турнир во мал фудбал во Кривогаштани. Оваа година најдобра екипа е Ресторан Милениум од Кичево која во финалето беше подобра и со минимална победа ја совлада екипата на Бучин со 1:0. Во малото финале екипата на…

Кои се финалистите на турнирот во мал фудбал во Кривогаштани?!

Вечерва се одиграа полуфиналните средби на турниорот во мал фудбал во Кривогаштани. Во полуфиналето се сретнаа екипите: Теа Андреа Прилеп и Асан од Кичево, како и екипите на Центар од Прилеп и Бучин. Многубројната публика уживаше во двата…

Втора јавна трибина во Општина Кривогаштани

Градоначалникот на Општина Кривогаштани Рубинчо Шефтероски заедно со дел од општинската администрација вчера одржаа отворена средба со жителите на населеното место Славеј. Присутните имаа прилика да се информираат за начинот на…

Јавна трибина во Кривогаштани за два предлог проекти

Во општинската кино-сала во Кривогаштани, вчера, за прв пат се одржа отворена јавна трибина. На јавниот собир жителите на Општината имаа можност да го искажат својот став и да дадат мислење до Советот на општината, за два предлози.…

Детската градинка Весело штркче го прослави третиот роденден

Детската градинка ,,Весело штркче” од Кривогаштани денеска прослави мал јубилеј - три години од своето постоење. Имено,  на 4-ти ноември 2014 година започна оваа успешна приказна за згрижување на најмалите жители на општината. Во оваа…

Jавна дебата за жителите од Општина Кривогаштани

В недела, на 5 ти ноември во 18:00 часот, во општинската кино-сала во Кривогаштани, ќе се одржи јавна трибина, на која жителите  од оваа  општина ќе имаат можност да го искажат својот став и мислење ,се со цел заеднички, со жителите,…