CSS Template
Категорија

Крушево

Крушево во чест на Васил Иљоски направи манифестација за паметење

Викендот што измина, (31-ви мај и 1-ви јуни,) во Крушево  се одржа драмскиот фестивал „Вечери на Васил Иљоски“ со промоција на брошурата „Крушевчанецот Васил Иљоски“, наградување на 3 најдобри есеи за животот и делото на авторот и настап на…

Заврши пролетниот меѓународен параглајдинг куп

Викендов  Крушево веа додели наградите на најдобрите параглајдеристи, и со тоа официјално заврши Пролетниот параглајдинг куп 2019. Наградите беа  доделени во три категории: мажи, жени и севкупни победници. Општина Крушево за најдобрите…

Јапонската амбасадорка се запозна со туристичките можности на Крушево

Амбасадорката на Јапонија во Македонија Кеико Ханеда беше во посета на Крушево и оствари средба со градоначалникот на Oпштина Крушево Томе Христоски,. Тоа беше прилика за промоција на историјата и традицијата на градот и за прошетка низ…

Дали „Вечери во чест на Васил Иљоски“ ќе прераснат во аматерски театарски фестивал за средношколци?!

На  31 –ви мај ( в петок), во Крушево започнува манифестацијата „ Вечери на Васил Иљоски“ во чест на големиот книжевник, драматург и есеист, крушевчанецот Васил Иљоски. Манифестацијата е во организација на Општината, но активно во неа се…

(Видео и фото) Кога пензионерите спортуваат, Крушево им ги нуди своите терени

Кој вели дека пензинерите не спортуваат?! Кој вели дека во нив не постои спортски дух?! Дури имаат и дисциплина „скок во далчина“. Значи умеат да скокаат , да играат фудбал, кошарка... Оваа приказна од Крушево  за “пензионерите спортуваат“…

(фото) Над Пелагонија веќе се лета – започна „Пролетен меѓународен куп Крушево 2019“,

Пелгониското небо, оваа недела ќе биде преплавено со „летачи“ кои ќе уживаат во убавините на Крушево и Пелагонија и ќе се натпреваруваат. Крушево денеска ги пречка параглајдеристите од целиот свет, кои пристигнаа за „Пролетен меѓународен…

Крушево го слави Националниот ден на Власите

Крушево го одбележува националниот Ден на Власите, 23- ти мај. По тој повод Општина Крушево во соработка со ООУ „Никола Карев“ Општина организира манифестација  во Дом на култура „Наум Наумовски Борче“ каде учество зедоа учениците, кои…

(Фото) Крушевските матуранти синоќа прославија матура, а напладнe го oдиграа танцот „Квадрил”

Крушевски матуранти од СОУ “Наум Наумоски Борче“  учествуваат на традиционалната матурска парада, која годинава  се одржа вчера (17 - ти) мај.  Матурантите од Крушево, заедно со нивните врсници од другите македонски градови и…

Во Крушево се’ повеќе гости – Интервју со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски

Крушево забележува тренд на зголемен број посетители. Но,што нуди Крушево за туристите? Зошто туристите би го посетиле овој град сместен во падините на Бушева планина? Кои интересни содржини може да ги очекуваат посетителите ова лето?…

Крушевските матуранти денеска славеа

Со песна и оро со звукот на тапанот и хармониката, крушевските матуранти, денеска ја славеа своја полнолетност, осносно завршувањето на средношколскиот живот.  Матуранти од единственото средно училиште  во Крушево  „Наум Наумоски Борче“ ,…