CSS Template
Категорија

Прилеп

Викендов, бесплатно возење за промоција на новите градски автобуси во Прилеп

Прилепскиот градски превоз се поднови. Од викендов во погон ќе бидат ставени четирите нови еко - автобуси на метан, кои што двата дена (сабота и недела) бесплатно ќе ги превезуваат граѓаните. Промоцијата според најавата на градоначалникот…

Ново возило и опрема за ТППЕ Прилеп, интензитетот на пожари се зголемува

Новото противпожарно возило и опремата за 10 пожарникари денеска пристигна во Територијалната противпожарна единица во Прилеп. Со ова колку-толку ќе се ублажи недостигот од возила во прилепската противпожарна единица, зашто работат со стари…

Карпалак во сеќавање и предупредување – да не се повтори!!!

Болката по хероите прилепските армиски резервисти: Сашо Китановски, Нане Наумовски, Марко Деспотовски, Љубе Груески, Бранко Секулоски, Дарко Велјаноски, Горан Миноски, Пеце Секулоски, Веби Рушидоски и Ердован Шабаноски, убиени од заседа на…

Чествувањата за загинатите на Карпалак започнуваат од денеска

Одбележувањето во чест на делото на десеттемина прилепски бранители кои загинаа во воениот конфликт 2001 г започнуваат од денеска кога доцна попладне, во 18:00 часот,делегација на Општина Прилеп и градоначалникот, преставници од Советот на…

ДСЗ кампања во Прилеп „Иднината им припаѓа на оние кои се подготвени“ (ГАЛЕРИЈА)

Под мотото „Иднината им припаѓа на оние кои се подготвени“, Дирекцијата за заштита и спасување на Македонија и ПО на ДЗС Прилеп, вечерва на градскиот плоштад „Методија Андонов - Ченто“ спроведоа едукативна кампања. Граѓаните се едуцираа…

Руската амбасада и Општина Прилеп го одбележаа Денот на сеќавањето

По повод 1 август, Денот на сеќавањето во Русија, на Германските гробишта во Прилеп во организација на амбасадата на Руската Федерација им беше оддадена почит на загинатите руски војници од Првата светска војна пред споменикот на…

Филмски викенд во паркот на Могила

Интересна иницијатива на асоцијацијата „Винтер Aприкот“ - да се оживее уште едно прекрасно, ама подзаборавено катче во нашиот град – амфитеатарот на Паркот на револуцијата, на Могилата на непобедените. Филмска вечер ќе се одржи денеска, со…

Ново амбулантно возило за болницата, донација од турската владина агенција „ТИКА“

ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“- Прилеп доби ново, модерно санитетско возило марка „Мерцедес“ со комплетна опрема за транспорт на тешко болни пациенти , во кое можат да се вршат и операции. Донацијата е од Владата на Република…

Одбележани 62 години од смртта на Ченто, опозицијата обвинува за лицемерие на власта

Денеска, со полагање свежо цвеќе пред споменикот во центарот на Прилеп, беше одбележана 62 годишнината од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто. - Тој беше првиот претседател на Президиумот на АСНОМ…

Бомбата била активирана, но се изгаснала

Рачната бомба што беше пронајдена пред кафе-бар во центарот на Прилеп на 10 јули околу пладне, била „кашикара“ и била активирана, но се изгаснала и не експлодираше, информираат од прилепското Основно јавно обвинителство каде се води…