CSS Template
Категорија

Радио емисии

Имате ли Вие посветен матичен лекар кој е вистински “чувар“ на Вашето здравје?!

Велат насмевката и убавиот збор се пола здравје и бесценет лек. А, на сите Нам,  кога сме пациенти, кога здравјето ни е нарушено, потрбна ни е грижа и внимание, топол прием, убав збор, пријатна насмевка за поддршка, добар стручен совет и…

Прилеп: Еден новозаболен, вкупно 29 активни случаи

Во општина Прилеп  за сабота, 6 ти јуни, регистриран е еден новозаболен од корона вирус, а две лица оздравеле од заразната болест.  Како последица на коронавирусот, почина едно лице на 73 годишна возраст. Бројот на активни случаи со…

Со правилна нега до здрава и сјајна кожа

Секоја кожа бара специфичен третман и нега. Правилното одржување и хидратација се прв чекор до здрава и сјајна кожа, а клучно за правилна нега е одредувањето на типот на кожата – нормална, мрсна, комбинирана, сува или многу сува кожа. Не…

Како со додатоци на храната најбрзо и најдобро да го подобриме имунитетот?!

Хроничен замор, поспаност, болка во мускулите и зглобовите,често разболување се најчестите симптоми за намален имунитет. Доколку ги имате овие знаци, погрижете се да го подобрите вашиот имунитет. Уредува: Јасмина Трајкоска, фармацевтски…

Иницијативата #sportistiprotivKorona успешна. Аплауз за спортистите

Спортисти и спортските клубови кои беа дел од иницијативата #sportistiprotivKorona , со кои беа собрани парични средства од спортисти и клубови, за потребте на здравствените институции кои се борат против коронавирустот, и за храна и…

(Видео) Децата копираат систем на неказнивност

По „Јавна соба“ продолжува низата на девијантни појави кај нашите деца, сега со „Гладијаторските мечеви на малолетници“. Кога системот на социјална контрола и санкција е затаен во институциите и во семејството, насилното однесување на…

Тоше има само ден на раѓање – 25 ти јануари (АУДИО)

Крушево и Македонија во знакот на најголемата ѕвезда, легенда, хуманист. Емоции, љубов, почит за Тоше Проески. Младите водители Христијан Пусоски, Михаела Петреска, Сотир Маркоски и Марија Николоска во целост ја посветија емисијата „Од…

Платнените торби се враќаат на „голема врата“

Пластичните кеси нема да бидат бесплатни и ќе се продаваат најмалку за 10 денари. Ова се предвидува со измените на неколкуте закони за управување за отпад во кој се допрецизира производството и дистрибуцијата на кесите за пазарење, што…

Прилеп во духот на хуманоста ќе ја чествува градската слава

Свети Никола градската слава на Прилеп годинава по 14-ти пат прилепчани ќе се одбележува во духот на традицијата и хуманоста. Женските здруженија веќе започнаа со работа, сармите се подготвуваат. И годинава вкусната посна трпеза ќе биде во…

Советот на општина Прилеп ја одржа 36 тата итна седница

Советниците расправаа по 7 точки од дневниот ред кои се однесуваа на прашања од областа на комуналното уредување, како и за одлуки поврзани со финансиското работење на јавните претпријатија и училиштата. Членовите на општинскиот Совет ја…