CSS Template
Категорија

Спорт

(фудбал) Од пелагониските домаќини: ФК Победа поразена, ФК Питу Гули со победа прв на табелата, ФК…

Фудбалерите на ФК Победа повторно поразени.Тие денеска изгубија од  Силекс ,со  0-1. Прилепчани натпреварот го игараа како домаќини во Турново. Стрелец на единствениот погодок за гостите од Кратово беше Рајковиќ во 15 мин. Натпреварот се…

Џудистите од Пролетер се вратија со 5 медалји од Кикинда

Џудо клубот Пролетер од Прилеп успешно се претстави на Меѓународен турнир во Србија. Викендов, во Кикинда се одржа 36 традиционален џудо куп каде и годинава прилепскиот џудо клуб зеде учество, а натпреварувачите се вратија со 5 медалји. На…

Голем интерес за меморијалниот турнир „Таста – Лара„

     Првиот меморијален турнир за ветерани/ки „Таста – Лара 2019“ ги брои деновите на почетокот. Турнирот е закажан на 31 мај и 1 и 2 јуни, а ракометните екипи од земјава и странство веќе пројавуваат интерес за учество. Турнирот се…

Државно џудо првенство за кадети и ветерани – ЏК Сеишен доминантен

Спортската сала на СОУ Ристе Ристески - Ричко Прилеп денеска беше домаќин на Државно првенство за кадети-ки и ветерани во организација на Џудо Федерацијата на Македонија. Техничката организација беше доверена на прилепските Џудо клубови…

Генерацијата 2002-ра на ФК Победа се избори за ФИНАЛЕ

Екипата на тренерот Благоја Филипоски и координаторот Филип Мирчески,  пионерите 2002-ра на ФК Победа, се финалисти на пионерскот  Куп на Македонија . Најмладите фудбалери на Победа  ја анулираа негативата од Прилеп и во Скопје се изборија…

Џудо клубот Санкаку го прослави првиот роденден со полагање за појаси

По повод првиот роденден од постоењето Џудо Клубот Санкаку –Прилеп, организираше - полагање за ученички КЈУ Појаси. Полагањето беше спроведено согласно правилата за работа во Џудо Федерацијата на Македонија, односно правилникот и…

Мегленски: „Значаен бод !Победа сеуште е во игра за опстанок во елитното друштво“  

Без голови и без победник заврши пресметката помеѓу Победа и Вардар. Неатрактивен меч гледаа љубителите на фудбалот, а сериозните шанси кои ги понудија двата тима се броеја на една рака. Вкупно пет добри шанси имаше на целиот натпреварот во…

Победа на тест за опстанок со Вардар

Натпреварот во Охрид започнува денеска, во 15:30 часот. На стадионот „Билјанини извори“ во Охрид, во 26. коло од ПМФЛ, домаќин е Победа , а противник е македонскиот вицепрвак Вардар. Иако, Победа е во незавидна положба ,со оглед на тоа…

Борачите на мегдан во Стара Загора

Членовите на боречкиот клуб „Седми мај Прилеп“ од денеска, па до недела ќе земат учество на традиционалниот меѓународен турнир Димко Петров во Стара Загора. Експедицијата е предводена од тренерите Маркоски и Игнатоски, а во пионерска…

Прилепчанката Јованоска ќе се бори за бронзен медал на Европското карате првенство

Полексенија Јованоска се пласира во мечевите за медали на 54 европско првенство во карате, на кое учествуваат 508 каратисти од рекордни 51 земја. Во натпреварите во кати според новиот систем на бодување Полексенија Јованоска мина 3 кола и…