CSS Template
Категорија

Спорт

ЕДНА МИНУТА НА ГРАДСКИ ЗНАЧИ СЕЕЕЕЕЕЕ’ !!!!

Пишува: Никола Димески Велат дека по дождот доаѓа сонце, а најмногу се чини дека му е потребен дожд на градскиот стадион „Гоце Делчев“ да никне зелениот тепих, па да го освежи спортскиот пејсаж, кој некогаш го разгазуваа и фудбалски…

Наскоро боксерска ревија во Прилеп (видео – промо)

https://youtu.be/P7-MW06kTGc Радио Пела е медиумски покровител на боксерски спектакл кој што наредната недела ќе се одржи во Прилеп. Веќе се е подготвено за „Професионалната боксерска ноќ“ на која што ќе настапат натпреварувачи…

Победа на раскрсница: ликвидација или финансиска стабилност?

Три години неиграње на свој сопствен стадион и големите клубови ,а не пак Победа, нема да издржат ниту бодовно ниту финансиски, истакна новоназначениот ВД привремен претседател на ФК Победа Миле Спиркоски, на денешната прес конференција во…

Прилепскиот боксерски клуб „Ас“ реди успеси

Во спортската сала Боро Чурлевски во Битола, во организација на БК „Пелистер 2007 ", викендов се одржа третото коло од Бокс лигата на Македонија. Боксерскиот клуб „АС“ од Прилеп под водство на тренерот Ѓорѓи Чатлески и секундантот…

Пионерските фудбалски шампиони на приватната школа „Тони“, на прием кај градоначалникот

Прваците во регионалната лига , фудбалската школа Тони – Прилеп генерација 2009 успехот го зачини со титулар во својата категорија и на државно ниво.Тоа беше повод денеска фудбалските надежи од градот членови на школата на прилепската…

Боксерски спектакл во Прилеп на 22 јуни

На 22.06.2019 год. во СОУ “Ристе Ристески Ричко“ – Прилеп ќе биде организирана професионална боксерска ревија за скор на професионалните боксери во светската професионална боксерска ранг листа.  Од нашата држава ќе настапи боксерот Ице…

Прилеп, в сабота, домаќин на Фајнл 4 во кадетска женска конкуренција

Прилеп, по долго време доби можност, да организира завршниот ракометен турнир во жени. Овој пат Фајнл Фор турнирот, во кадетска женска конкуренција  ќе се одржи во салата „Р. Р. Ричко“ – Прилеп, во организација на екипата на ЖРК Деспина. Во…

Меморијален ракометен турнир ТАСТА – ЛАРА, спорт, спомени, дружење

Дека ракометот не е само игра, туку многу повеќе од тоа, доказ е првиот турнир за ветерани и ветеранки ТАСТА – ЛАРА кој денеска и утре се одржува во Прилеп. Спортските великани Петар Кузманоски-Таста и Влатко Коруноски-Лара, ненадминати…

( Фото – Видео) Пионерите нa ФК “Победа“ го освоија Купот на Македонија и го донесоа пeхарот…

Кој вели дека Прилеп и Победа немаaт млади фудбалски таленти?! Пионерите на Победа, родени 2002-ра и помлади, денеска го одигра финалето од Купот на Македонија и забележаа победа, преку пенали,  против екипата на ФК Њу…

Има ли спас за прилепскиот машки ракомет?! Каде ли плови овој брод?!

Кога политичката еуфорија заврши, (ако заврши) да се вратиме на реалните проблеми и потреби! Ќе има ли Прилеп врвен ракомет или тоне уште еден прволигашки спорт во Прилеп. Најмсовниот и најтрофениот спорт во Македонија, ракометот, за Прилеп…