CSS Template
Категорија

Вести

В недела ќе се одржат традиционалните Мариовско мегленски средби

В недела, на 26-ти мај , по 35 пати во манастирот „Св. Илија“ во непосредна близина на  с.Витолиште ќе се одржат традиционалните Мариовско мегленските средби, манифестација, која живее повеќе од 30 години како културна средба за посета на…

Пуштен во сообраќај патот Битола-Ресен

Магистралниот пат Прилеп- Ресен, кој поради свлечиште беше затворен за сообраќај околу два месеци ,веќе е  пуштен за сообраќај, информираа од  АМСМ. Поради свлечиштето сообраќајот на овој патен правец на обиколницата на Битола, беше во…

„Прв дојден – прв услужен“- субвенции за сончеви колeктор и ПВЦ дограма

Во оваа програма вклучена е и компанијата Бест Солар од Крушево, каде граѓаните со набавка на сончеви колктори ќе можат да добијат повратни средства.   ( кој можете да ги поесетите на следната веб страна - www.bestsolar.com.mk ) Деновиве…

Премиерно „Арапска ноќ “ на сцената на тетарот „Војдан Чернодрински“

Утревечер , (петок,17 мај, 20,оо ч) премиерно на театарскта сцена на театарот „Војдан Чернодрински“ ќе биде изведена претставата „Арапска ноќ“  од Роланд Шимелфениг во режија на Зоја Бузалковска. „Некој текстови кога ги мислиш,ги мислиш за…

Фестивал на новиот германски филм

Во Прилеп од 16  до  18 мај  2019 во кино Мис Стон при НУЦК„Марко Цепенков“ ќе се одржи  14 – то издание на Фестивалот на новиот германски филм. Драма, трагикомедија и комедија, семеен, детски и кратки филмови  е иборот за годинашниот…

Новите цени на бензините од ноќеска на полноќ ќе ги одредуваат трговците

Од ноќеска по полноќ, наместо Регулаторната комисија ,трговците на нафта и нафтени деривати сами ќе ги формираат цените на производите, односно самите ќе одлучуваат по која цена ќе ги продаваат. Претседателот на РКЕ,  најавува дека не би…

Две лица повредени при пукање од огнено оружје во угостителки објект во Прилеп

     Две лица се повредени  при пукање од огнено оружје , во угостителски објект во Прилеп. На двете лица им е укажана медицинска помош во Прилепската болница, а полицијата трага по сторителите.     Оод МВР  информират…

Изложба на дела од Атанас Ристески – Пембе

Утре ,вторник, од 19.30 ч. во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“- Прилеп љубителите на ликовната уметност ќе имаат можност да ја погледнат изложба на делата од Прилепчанецот, Атанас Ристески - Пембе. Уметникот ќе се претстави со дел од…

Нови можности за угостителите во Крушево по посетата на тур оператори и новинари од Хрватска

Крушево, викендов, беше домаќин на тур оператори и новинари од Хрватска кои се запознаа со богатата историја и култура на градот и можностите за соработка со туристичко – угостителскиот сектор. Работната посета на гостите започна со ручек,…

Невреме се приближува – можни се излевања на каналите

Од денеска попладне земјава е под влијание на серија влажни бранови .Во Прилеп, Кирвогаштани, Крушево и Долнени врне дожд. Врнежи, појава на град, грмежи и силен ветар, големо невреме најавуваат синоптичарите кои очекуваат врнежи од 50…