CSS Template
Категорија

Економија

Работниците од ,,Дрекслмајер” на принуден одмор без прецизен старт на повторно производство

Германската компанија ,,Дрекслмајер” лоцирана во Кавадарци, испраќа работници на колективен платен одмор во траење од две недели. „Од денес па во наредните две недели вработените во нашата компанија ќе користат колективен платен одмор.…

Ново големо поевтинување на горивата

Цените на горивата од полноќ се намалуваат за три, четири и пол и пет денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Литар „еуросупер“ од 95 октани од полноќ ќе се продава по цена од 49.50 денари, додека „еуросупер-98“ ќе…

Јакимовска: Да се почитуваат препораките на Министерството за здравство поврзани со коронавирусот!…

- Ве замолувам да си веруваме и да им веруваме само на официјалните препораки и информации кои излегуваат од страна на Министерството за здравство. Тие се оние препораки кои треба да ги следиме поврзани со коронавирусот.  Да избегнуваме…

Корона вирус – Стопанската комора за туризам ќе бара помош од државата

Корона вирусот предизвика „земјотрес“ во светската економија, а меѓу најпогодени се авиокомпаниите и туристичките агенции. Италија веќе од синоќа прогласи карантин, со тоа што целата држава е во црвена зона. Wizz Air ги откажа летовите во…

Тутунски комбинат Прилеп е на добар пат за приватизација

Некогашниот гигант во тутунската индустрија, прилепскиот Комбинат го напушти неславното друштво на загубарите -  по 19 години за прв пат книжи добивка. Извештајот од завршната сметка за 2019 година во работењето покажува дека добивката…

Од денеска полесно за работа во Германија. Ќе влијае ли тоа врз македонскиот бизнис?!

Германија од 1-ви март ги отвори вратите за работници од земјите кои не се членки на ЕУ.    Од денеска мекадонските граѓани очекуваа  полесно да дојдат до работа во Германија.  Стапува на сила новиот  закон за доселување на стручни…

Тутунскиот откуп заврши, се договараат новите цени

И официјално на 28 ми февруари откупот на тутун заврши според новините во Законот за тутун, а паралелно течат роковите за договарање на цените и почеток на расадопроизводство. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан…

Прилепскиот Комбинат минатата година ја завршил со добивка

Тутунски Комбинат АД Прилеп 2019 та ја завршил со добивка од 39,2 милиони денари. Овој резултат на Тутунски Комбинат е подобрување на билансот на успехот во однос на претходната година, кога компанијата имала загуба од 188,2 милиони денари,…

СРЕЌНИ РАБОТНИЦИ – ДВИГАТЕЛИ ЗА УСПЕШНА КОМПАНИЈА

Менаџментот на компанијата Комфи - Ангел, Прилеп, денеска, повторно, на редовна средба со сите вработени. Вообичаено, тоа е ден кој што секој месец работниците го очекуваат. Првиот човек на компанијата, Ирена Јакимовска е меѓу нив. Се …

Тутунарите незадоволни, инспекторатот смирува – секој грам ќе се откупи!

Државниот инпекторат ги зголемил контролите на терен оваа откупна кампања. Само од почетокот на годинава биле направени 364 контроли на терен. Директорот на Државниот земјоделски инспекторат Зоран Шапуриќ денеска на увид во состојбата…