CSS Template
Категорија

Хроника

Кај Лагово, тешка сообраќајка – жена тешко повредена

Во близина на клучката кај Лагово, на патниот правец Прилеп – Битола, вчера попладне се случила сообраќајна несреќа, при што С.Д.(54) е тешко повредена. Несреќата се случила во момент кога Н.Д.(61) од Струга, управувајќи товарно возило…

Приведен Прилепчанец во чии дом е пронајдена дрога

Притворен е 43 прилепчанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори . Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка. Врз…

Тешка сообраќајка кај Ропотово

На регионалниот пат Македонски Брод – Прилеп, околу еден километар после сeлото Ропотово, вчера во 16.40 часот патничко моторно возило „опел астра“, со прилепски регистарски ознаки, управувано од М.Т.(66) од Прилеп, излетало од патот. На…

Во комбе на крушевчанец, полицијата пронашла 45 лица од Пакистан, Сирија и Авганистан

Во СВР Куманово вчера во 09.30 часот е приведен Ј.Х.(36) од Крушево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“. Од МВР појаснуваат дека истиот ден во 05.45 часот на автопатот Куманово-граничен…

Моторџија од Прилеп заврши во болница со тешки повреди

На регионалниот пат Прилеп – Крушево, вчера напладне 46-годишен прилепчанец, со иницијали Е.Р., управувајќи мотоцикл изгубил контрола и паднал на коловозот. Според полицијата, сообраќајката се случила во 12.55 часот. кога прилепскиот…

Двајца повредени во сообраќајна несреќа на патот Битола – Прилеп

Сообраќајна несреќа во која повредени се две лица се случила вчера околу 21:15 часот на патот Прилеп-Битола, на место викано „Бучила“. Од МВР информираат дека во несреќата учествувале товарно возило „Цитроен“ со штипски регистарски ознаки,…

На подрачјето на Прилеп приведени бегалци од правдата

Осум осуденици од Прилеп кои се барале со потерници за издржување на казна затвор биле уапсени во текот на вчерашниот ден во координирана акција на криминалистичка полиција при МВР и ПС Прилеп. „По претходно изготвен план, полицијата…

Во сообрајќана несреќа кај Тополчани загина 46 – годишен Битолчанец

46-годишен Битолчанец го изгуби својот живот во сообраќајна несреќа која се случила денеска на пладне на магистралниот пат Прилеп – Битола кај селото Тополчани. Околу 12:40 часот на магистралниот пат Прилеп – Битола кај селото Тополчани…

Тешка сообраќајка синоќа, кај Мало Коњари

На регионалниот пат Прилеп-Крушево вчера во 21.20 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Опел Мерива“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.Б.(32) од Прилеп и патничко возило „Алфа“ со прилепски регистарски…

Втора, овој пат, лажна бомба, во истото кафуле во Прилеп

Во угостителскиот објект, кафе-барот „Кафе ин“ во строгиот центар на Прилеп ноќеска во 23,10 часот е пронајдена школска бомба што, според полицијата, немала експлозивно полнење. Полицијата го обезбедуваше просторот околу кафе-барот и се…