CSS Template
Категорија

Култура

Прилепскиот театар со премиера на „Глембаеви“ до крајот на месецов

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се интензивираат пробите за претставата „Глембаеви“ по текст од Мирослав Крлежа, во режија на хрватскиот режисер . „Глембаеви“ е канонска драма на хрватската книжевност, но и драма играна буквално насекаде…

Поетско Маркукуле се сели на летната сцена во Прилеп

Поетско Маркукуле ги менува организаторите и сцената по повеќе години. Манифестацијата наместо под Маркови кули, ќе се одржи на Летната сцена од Центарот за култура Марко Цепенков. Настанот посветен на поезијата и убавиот збор ќе започне…

Трио Долче во Цепенков ќе настапи со „Сеќавања на едно лето“

Во фоајето од ЦК„Марко Цепенков“, утре 30 август со почеток во 20.00 часот концерт ќе одржи ТРИО ДОЛЧЕ. Музичкиот перформанс е насловен како „Сеќавање на едно лето“. На програмата ќе бидат дела од Сергеј Рахмањинов, Клод Дебиси, Јоханес…

Изложба на најдоброто од 50 години Светска галерија на карикатура Скопје

НУ Центар за култура „Марко Цепенков“ – Прилеп во изложбениот салон, од утре, 30 август со почеток од 20.00 ч. , па до 5 ти септември, ќе биде домаќин на изложбата „50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019“. Изложбата…

„Фолтин“ во четврток повторно го освојува Прилеп

„Фолтин“ во четврток (29 август) повторно го освојува Прилеп. Псевдно-емигрантското кабаре, како што сакаат себеси да се нарекуваат, ќе одржи прилепски концерт на летната сцена во Центарот за култура „Марко Цепенков“, со почеток од 21…

КУД „Дримкол“ од Вевчани со целовечерен концерт во Прилеп

Под мотото „ Со песна и оро до височините“ во четврток, од 20.00 часот на платото пред ЦК„Марко Цепенков“ (арт плоштад) целовечерен концерт ќе одржи КУД „Дримкол“ од Вевчани. Концертот е во рамките на Прилепското културно лето и е во…

Излезе новиот број на списанието „Стремеж“

Деновиве за читателската јавност излезе новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“. Во рубриката Поезија во првиот број на „Стремеж“ за 2019 г. се објавени нови песни од Никола Маџиров, Љубица Трајкоска, Цветанка…

Изложба – ”Форми во црно” на Мице Јанкуловски

В петок (30 август 2019) во 19:00 ч. во ќе се отвори изложбата ”Форми во црно” на Мице Јанкуловски. Во Уметничката галерија НУ Центар за култура Марко Цепенковво Прилеп ќе бидат изложени 50 слики, акрил на платно од најновата продукција на…

Градската библиотека се поднови со 100 наслови, најмногу белетристика

ЈОУ Градска библиотека „Борка Талески“ Прилеп набави околу 100 нови наслови од исто толку домашни и странски автори, во издание на „Матица македонска“, „Култура“, „Фениск“, „Бата Прес“, „Сакам книга“,од автори поединци, како и од донации од…

Вечерва резервирана за „Романтична вечер на Мелани Пеоска и пријателите“

Во фоајето од ЦК„Марко Цепенков“ вечерва со почеток во 20.00 часот ќе се одржи концерт насловен како. Ќе настапат : Мелани Пеоска (пијано), Софија Никоска и Марија Јанчулеска (виолина), Љупчо Трајаноски (виола) и Андријана Дукоска…