CSS Template
Категорија

Вести

Прилепчанецот Иван Јованоски, дел од бронзениот тим на Македонија на Европската јуниорска олимпијада…

Дека земјава има песпективни, талентирани информатичари покажа 4-тата по ред Европска јуниорска олимпијада по информатика (ЕЈОИ 2020), која од 2 до 6 септември се одржа како онлајн натпревар во Грузија, а македонската екипа освои бронзена…

(ФОТО)Запленети 48 килограми дрога – приведени тројца дилери од с. Дебрешете

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, ОВР Прилеп и Одделот за специјални полициски операции во координација со ОЈО Прилеп вчера (04.09.2020) околу 20…

Кога ластовиците се селат на југ

Фотографиите се оригинални и се од Битола. Вчера јато ластовици можеа да се видат,како се собираат да го запонат својот лет кон југ.  Кога ластовицит одлучуваат да се селат на југ, не патуват сами.  Збунивачко е сознанието како знаат дека…

Градска библиотека „Борка Талески“: Промоција на книгата Радио од новинарот Љупчо Јолевски

Вечерва, ЈОУ Градска библиотека „Борка Талески“-Прилеп со почеток во 20:00 часот ќе биде домаќин на промоција на книгата „Радио“ од новинарот на Радио Слободна Европа, Љупчо Јолевески, настан кој што ќе се реализира со примена на протоколи…

Двоцифрен дневен корона биланс во општина Прилеп

Во општина Прилеп денеска, четврток 3 септември, Центарот за јавно здравје информира дека има 12 нови случаи на коронавирус, а 6 лица оздравеле од заразната болест; Бројот на активни случаи изнесува 131, од кои 106 се наоѓаат на домашно, а…

Комбинатот остварил добивка во првите 6 месеци од годинава

Продолжува позитивниот тренд во работењето на Тутунски Комбинат, што се гледа од  финансискиот извештај на компанијата од работењето во првата половина од годинава. Имено, За првото шестмесечје Комбинатот остварил добивка од околу 70 илјади…

Родителите со потпишување на изјави ќе одлучуваа дали нивните деца ќе учат он лај или преку физичко…

Школската година, календарски требаше да започне од 1 септември - пролонгирано за 1 октомври, но сеуште нема решение како ќе учат ученицие.  Сè уште не се знае колку од учениците ќе ја следат наставата со физичко присуство, а колку онлајн.…

Театарски фестивал за деца „Силјан Штркот“ на повидок

Уште едно убаво културно случување во Прилеп, градот на театарот. Идниот викенд  ќе се одржи театарски фестивал за деца „Силјан Штркот“. На фестивалот ова му е втора издание, и беше замислен како предвесник на Фестивалот за возрасни „Војдан…

(Фото) Јубилеј за почит – 60 години од ООУ „Кире Гаврилоски – Јане” – Прилеп

Денес, училишното ѕвонче заѕвони во ООУ ,,Кире Гаврилоски -Јане" – Прилеп. Но, не  за редовните ученици, туку симболично, да го означи значајниот јубилеј на училиштето,  60 -сет години од формирањето и постоењето  на оваа воспитно-…

Запалил обложувалница и сам се пријавил во полиција

Прилепското основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување на истражна постапка против 26-годишен прилепчанец, за коj, постои сомнение дека сторил тешки дела против општата сигурност. Осомничениот на 31 август, околу еден часот…