CSS Template
Категорија

Политика

ОК ВМРО ДПМНЕ Прилеп: Наместо 4 %, пензиите се зголемија 0,4 %

На средбата со новинарите во ОК ВМРО ДПМНЕ Прилеп денеска тема беше покачувањето на пензиите, кое, според Стеван Самарџиоски е мизерно и не ги задоволува потребите на оваа категорија граѓани. Прес конференцијата ја пренесуваме во целост:…

Новите градски автобуси во Прилеп ги скараа власта и опозицијата

Набавката на 4 те еко- автобуси за потребите на Јавниот градски превоз во Прилеп, предизвикаа низа реакции и обвинувања меѓу позицијата и опозицијата. ОО на СДСМ вчера се пофали со реализацијата на едно од ветувањата на градоначалникот…

ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп: набавката на автобусите доправа ќе се чешла!

Посетата на премиерот Зоран Заев на Прилеп и Пелагонискиот регион, промоцијата на новите градски автобуси, беше повод за прес конференција на претседател ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп, Петар Ристески. Прес конференцијата во целост ја…

Миле Талевски повторно ја доби довербата на членството

Миле Талевски е староновоиот избран претседател на ОО на СДСМ - Прилеп, на конкурс, кој го објави партијата на почетокот на јуни , за избор на нови раководства во 78 општинки органзицаии, зашто кон крајот на мај,  претседателот на СДСМ ,   …

Зошто дојде до промена на статутот на Општина Прилеп?!

Првата точка на дневен ред на на 26 -та Седница на Советот на Општина Прилеп, Предлог-Одлуката за изменување и дополнување на статутот на Општина Прилеп,  стана веднаш „камен на сопнување„ меѓу власта и опозицијата . Со оваа одлука се…

Давкова во Прилеп: Премиерот мисли дека Преспанскиот договор е доволен за ЕУ. Реформите во судството…

Кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на попладневната средба со Прилепчани,  денеска, на Денот на трудот , барајќи ја нивната поддршка на 5 мај, истакна дека независното судство е клучен услов за демократска…

Заев од Прилеп: Пораките се примени и ќе коригираме се’

Втора трибина пред вториот круг на претседателските избори вечерва одржа во Прилеп пред градскиот саат кандидатот за претседател Стево Пендароски, на која учествуваше и претседателот на СДСМ Зоран Заев. - Дојдовме уште еднаш да се видиме…

Претседателски избори – како е во Пелагонија?

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 71,67% од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,65%, проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата…

ДИК (43 проценти обработени гласачки местa): Пендаровски 42,40 %, Силјановска 41,15 и Река 12,29

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 43,20 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,40 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата…

СИЉАНОВСКА ДАВКОВА ПРЕД ПРИЛЕПЧАНИ ВЕТИ ДЕКА ЌЕ СЕ РАКОВОДИ ОД УСТАВОТ И ЗАКОНИТЕ

Вечерва, ВМРО-ДПМНЕ одржа митинг во Прилеп,а  на него покрај кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, присусуствуваше и раководството на партијата. Претседателската кандидатка Гордана Сиљановска…