CSS Template
Категорија

Живот

(Спот) Витаминка помогна во реализација на спотот на женската состав The Chicks

Велешкиот женскиот музички состав The Chicks го промовира својот прв видео запис. снимен со помош на Витаминка. Поддршката од Витаминка за младото музичко трио, значи навлегување на поп - рок музичката сцена и воопшто поддршка на…

Трчаме, се грижиме за лицата со церебрална парализа (We Run – We Care)

Донаторска рекреативна трка во должина од 5 километри, по втор пат ќе се одржи во Прилеп. И оваа година под мотото „Трчаме заедно за лицата со церебрална парализа“ на 30.06.2019 во недела, со почеток во 19:00 часот центарот рекреативците…

Денеска муслиманите во целиот свет го слават Рамазан Бајрам, вториот по важност празник во исламот…

Рамазан Бајрам ,денешниот празникот, (4 јуни 2019 г. вторник) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, информираше Министерството за труд и социјална политика. Големиот муслимански празник Курбан Бајрам доаѓа по…

“Преродба„ во “Брза Кујна„ – Кој на кога му го „забибери“ јадењето?!

Активностите  на Здружението „Преродба“ – Прилеп секогаш изненадуваат. Со своите кулинарски вештини,  жените од прилепското женско здружение „Преродба“, одамна активно се потврдени, особено кога станува збор за негување и приготвување на…

Со Детската Амбасада ученици од Прилеп, Кривогаштани и Долнени во посета на Словенија

Група од 50-тина деца, најдобрите ученици во основното и средно образование во Општина Прилеп, Општина Долнени и Општина Кривогаштани, од различни целни групи и истакнати деца членови на Детската Амбасада, ќе се дружат и запознаат со…

За многу години Ѓурѓовден!

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто. Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре,Ганка, Ганчо, Гинка, Ѓурѓица ... Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се чествува на 6-ти мај според…

Заедно да го промениме светот на Дејан – бидете хумани !

На малиот Дејан му е потребана наша помош, помош од секоја еден од нас. Дејан Најдески боледува од аутизам. За подобрување на неговата состојба потребно е да замине на лекување и третман со матични клетки во болница во Турција. Сумата која…

Здружението Преродба оствари уште една хуманитарна мисија по повод Велигден

Достојно на традицијата, Здружението Преродба од Прилеп, на свој препознатлив начин го одбележа најголемиот христијански празник Велигден. Семејството се собира за овој празник, а домаќинките се тие кои со љубов ги приготвуваат добро…

(фото и видео)„Сплотени во хуманост„ – започна денеска ,трае и вечерва по полноќ

Под мотото „Сплотени во хуманост„ членовите на Leo Club за хуманитарни активности-Dream Team – од ДЕЦА за ДЕЦА , Лајонс клуб – Прилеп ,во соработка со Општина Прилеп ,попладнево (27 -ми  април), на градскиот плоштад „Методија Андонов…

Eat Xpres – никнува нов ланец за брза храна во Прилеп

Брза и вкусна храна на дофат за време на паузите од работа или по порачка за дома – тоа е новиот ресторан Eat Xpres во Прилеп кој се наоѓа пред влезот кај Комфи Ангел. Вкусни сендвичи, хамбургери, чизбургери, пици, мекици, пијалаци ...…