ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

“Боите на мојот град” прва самостојна изложба на Филип Јовески

256

Боите на мојот град” е првата самостојна изложба на нашиот сограѓанин Филип Јовески што ќе биде отворена на  9 –ти Ноември 2022 / среда/ од 19.00 ч. во фоајето  од ЦК „Марко Цепенков“.(9.11.2022-18.11.2022). На изложбата во фоајето ќе бидат поставени слики во комбинирана техника, работени во 2022 година, на кои се претставени значајни објекти, градски визури и пејзажи од градот Прилеп.

Изложбата претставува кулминација на истражувањето на архитектонската форма низ илустрација и слика, искажано преку синергијата на двата аспекти од моето творештво: архитектурата и уметноста – вели авторот.

Филип Јовески е дипломиран инженер архитект, магистер по архитектура. Има проектирано повеќе значајни објекти во Македонија и Германија. Учествувал на повеќе ликовни групни изложби и проекти, како и на уметнички колонии за вајарство и сликарство. Член е на ДЛУП. Во последните неколку години освен како архитект, работи и како дизајнер, илустратор на детски книги и концепт артист за графички новели.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе