СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Вакциналниот пункт против Ковид вирустот преместен во Здравствениот дом Прилеп

470
Вакциналниот пункт за масовна имунизација против Корона вирусот во Прилеп, од спортската сала на СОУ Ѓорче Петров, е преселен во Здравствениот дом Прилеп. Тоа значи постоечккиот вакцинален пункта се затвора,  а вакцинацијата против Корона вирусот ќе продолжи во простории на поранешниот АТД при Здравствениот дом (уредот)  Прилеп и ќе работи секој работен ден од 07-14 часот.
Вакциналниот пункт за масовна имунизација против Корона вирусот во Прилеп работеше четири и пол месеци во спортската сала на СОУ Ѓорче Петров. Целта беше поголема имунизација за намалување на бројот на инфицирани и хоспитализирани лица од пандемијата.

Според официјалние податоци од ЦЈЗ  51,1% од прилепчани се вакцинирани со прва доза вакцина против ковид 19. Вакцинација продложува во утврдениот вакциналн пункт  каде граѓаните можат да се вакцинираат без да закажат термин.  Вакцини има доволно и тие се достапни за сите што сакаат да се вакцинираат велат од ОБ „ Борка Талески„ Прилеп

 

 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе