ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ВИДЕО) Со голема радост се чека Велигден – се вапсуваат велигденските јајца, се чува традицијата и обичаите

139

Пред изгресонце изутрината се вапсаа велигденските јајца. Според традициите првото е Господово, другото за домаќинот, третото за среќа и бериќет во семејството. Оставени беа пред прозорецот, да ги огреат првите сончеви зраци. После нив се вапсуваат и останатите јајца.

Вапсаните велигденски јајца за прилечанките од здружението „Преродба” останува како симбол на чувањето на традиционалните вредности и почитување на трдицијата.

 

Инаку според православната црква на Велики Четврток, за време на Тајната вечера Христос ја воспоставува Светата евхаристија, односно причествувањето, исто така на Велики Четврток тој е предаден од страна на Јуда. „Други ден  Велики Петок кога верниците ги посетуваат црквите за да се поклонат на Плаштеницата на која е насликано положеното тело на Христос„- вели Лилјана Горѓиоска, претседател на здружението на жени “Преродба“ кои веќе 15 години ја почитуваа, чуваат и ја пренесуваат традицијата и обичаите .По велики петок доаѓа најголемиот христијански працинк Велигден или Хростовото Воскресние,еден од најрадосните празници. На Велигден се поздравуваме со поздравот “Христос воскресе!”, а возвраќаме со поздравот “Навистина воскресна”.-вели таа

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе