ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во прилепскиот театар се подготвува „Хамлет“ во режија на Бранко Брезовец

217

Во театарот „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Хамлет“ од Шекспир, во режија на Бранко Брезовец. Премиерата на претставата, поддржана од Министерството за култура, ќе биде на средината на октомври.

            „Хамлет“ е врвно дело на англиската и светската литература, во кое се говори за опседнатоста на данскиот принц Хамлет со идејата да се одмазди за смртта (убиството) на својот татко. Режисерот Бранко Брезовец вели дека му e голем предизвик да го постави „Хамлет “ на сцената и дека му е трета соработка со прилепскиот театар.

– Првата наша соработка „Антица“ беше многу успешна, а ја работевме опуштено и со взаемно разбирање. На оваа битова драма и пристапивме мошне спектакуларно, со модерен сценски јазик, а гостуваше во Загреб и во Лајпциг. Следната соработка беше „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, врвен текст на хрватската драмска книжевност. Одлична претстава со врвни актерски интепретации со која театарот гостуваше неодамна во Загреб, при што публиката беше фасцинирана.  Тоа покажа дека нашата заедничка доверба има цврст темел.  И, сега, со Хамлет се подигаме на врвот во драмската писменост. „Хамлет“ претходно го работев со ансамблот во Турскиот театар во 1995 година и таа претстава имаше извонреден ориентален призвук.

  Хамлет не може да верува во задгробните пораки од татко му. Мора да види непосредно убиство, за да реагира, а не, некој да му раскажува за тоа.  Сега овде во Прилеп имаме одлична поделба која се темели на Глембаеви, а Глембаеви се некоја варијација на Хамлет. Тука ќе биде помал нагласокот на проблемот на осветата, таа тема, во овие краеви, за среќа почна да се расплинува на почетокот на 2000 -та. Во нашата претстава се работи за проблемот на честа. Честа која за Хамлет е врвен морален принцип, овде, јасна работа не е отфрлена, но е релативизирана и како да се укажува на некои компромиси.

„Да се биде или не„  како да се разлева во истовремено: и да се биде и да не се биде.  Се работи за приближување на некој нов идентитет за кој веќе зборувал  Ибсен кога човекот го споредил со кромид, а како што знаеме кромидот се состои само од лушпи и  нема цврсто јадро. Така и претставата нема да биде врзана за своето матично јадро, сцената, туку ќе се разлева низ целиот театар и ќе можете да уживате во микро играта, во стеснатите простори и во вистинската патетика и благородна ширина на актерските гести по  должината на целото гледалиште и сцената.  „Хамлет“ ќе биде претстава  на жестока колективна игра, на цврста актерска екипа и заедничко уметничко разбирање, па не барајте од мене некого да издвојам – вели режисерот Бранко Брезовец.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе