ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Гала солистички концерт на Националната опера и балет во Цепенков

110

Националната опера и балет утревечер, среда /26.10.2022 г./ од 19.00 ч. во големата сала од ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи Гала солистички концерт. Влезот е слободен, а  гостувањето на Операта е поддржано од Министерството за култура.

Ќе настапат солистите: Павлина Н. Георгиева, Елена Голомеова,Невен Силјановски, Катерина Стојановска, Соња Пендовска – Мадевска и Александар Стефаноски, пијано Јанинка Невчева.

П Р О Г Р А М А: 

 В. Ди. Киара – Наполитанска песна „La Spagnola“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. Г.Доницети-Арија на Гаспаро од операта „Рита“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. Џ.Росини – арија на Дон Базилио од операта Севилскиот бербер

Исполнува: Александар Стефаноски

 1. Џ. Пучини – Арија на Лаурета од операта „Џани Скики“

Исполнува: Елена Голомеова

 1. Џ.Пучини – Арија на Тоска од операта „Тоска“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Џ.Пучини – Арија на Мизета од операта „Боеми“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. П.Маскањи – Арија на Алфио од операта „Кавалерија Рустикна“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. П.Маскањи – Арија на Сантуца од операта „ Кавалерија Русткана“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Џ.Верди – арија на Фиеско операта Симон боканегра

Исполнува: Александар Стефаноски

 1. Ж.Бизе – Арија на Микела од Операта „Кармен“

Исполнува: Елена Голомеова

 1. Ж.БизеАрија на Кармен од операта „Кармен“ ( Хабанера) – Ж.Бизе

Исполнува: Соња Пендовска – Мадевска

 1. Ш.Гуно – Рондо на Мефистофелес од операта „Фауст“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. Штраус – Арија на Аделе од Операта „Лилјакот“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. Џ.Верди – Арија на Леонора од Операта „ La forca del destino Pace“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Ш.Гуно -Арија на Јулија од операта Ромео и Јулија

Исполнува: Елена Голомеова

 1. Ж.Офенбах – Дует на Антонија и Никлаус од Операта „Хофманови приказни“ Исполнуваат: Елена Голомеова и Соња Пендовска – Мадевска

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе