СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

“Глембаеви” викендов на репертоарот на театарот “Војдан Чернодрински”

152
Петок (26.11.2021-19.30) и сабота (27. 11.2021 -19.30) на репертоарот на театарот “Војдан Чернодрински”
ќе следи преставата “Глембаеви”, во  режија на Бранко Брезовец
Претставата „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, во адаптација и режија на Бранко Брезовец ,  премиерно беше изведена во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ септември 2019 година.
Таа беше дел и од официјалната програма на вториот ден, на овогодишниот Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.
Во преставата играат Андон Иваноски, Даниела Иваноска, Зоран Иваноски, Трајче Иваноски, Ангела Наумоска, Димитар Црцороски, Исидор Јованоски, Игор Трпчески и Ана Митоска-Стојаноска. Музиката е на композиторот Никола Мицевски, сценографијата е на Ивана Кнез, а костимите на Сузана Брезовец.
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе