ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Дабничани бараат помош за заштита на селската црква и гробиштата од кражби и уништување

348

Жителите на село Дабница до нашата редакција испратија фотографии на кои се гледа во колку лоша состојба се селските гробишта. Велат ова не е прв пат да се краде и уништува. Црквата е гробиштата се постојана мета на крадците и дрвокрадците. Старите багремови дрвја некој си ги исекол и ги присвоил. Црквата е повеќе пати е ограбувана, така што на ваквите зулуми надлежните треба да им стават крај.

Дабница е познато село кое има дадено 19 жртви во НОБ, а сега ова населено место нема прооден пат иако е на само 4,5 км до градот. Патот кој што води до селото е во катастрофална состојба, депонии на секој чекор, така што иако блиску, ова село е отсечено од цивилизацијата.

Дабничани го повикуваат градоначалникот Јовчески, полицијата да преземат мерки за заштита од понатамошно скрвнавење на гробиштата и селската црква.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе