ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Еден малку – сите задно многу за да и‘ помогнеме на Весна Крстеска од Прилеп да ја победи болеста

518

Весна Крстеска од Прилеп боледува од метастатски рак на белите дробови. Таа целиот живот го посеветува на науката и се надева дека науката ќе ја спаси.  Мајка е на две деца и е професор д-р во  Институтот за тутун во Прилеп. при Универзитетото „Св. Климент Охридски“ .  Но, вели, болеста не бира ниту време, ниту професија..  „Денеска се борам за моите деца, мојот сопруг и моето семејство“ –  ја раскажува таа својата приказна Весна Крстеска (Линкот за донација го имате подолу во текстот)

„Во текот на речиси две години, слушањето на моето семејство како „мамо, издржи“ е она што ме одржува во живот и се борам. Благословена сум и среќна што го поминувам животот со моите деца, сопругот и семејството. Целиот мој живот го посветив на науката… Се надевам дека науката сега ќе ме спаси.„ вели Крстеска .  На почетокот на 2021 година, ми беше дијагностициран рак на не-мал белодробен аденокарцином (инхибиција на EGFR/TKI) кој се прошири на моите лимфни јазли, коски, црниот дроб и панкреасот. Поради метастаза во црниот дроб ми беа блокирани жолчните канали. Морав да направам итна операција на билијарен бајпас. Ова беше целосен шок за целото мое семејство. Никој не очекува ова да се случи. Кога ќе се случи, вие сте принудени да се борите. Денеска се борам за моите деца, мојот сопруг и моето семејство. Мојот онколог ме зеде под нејзино крило. Таа ми даде надеж за живот и ми помогна да уживам во овие месеци со моето семејство. Таа ми рече, „ова не е математичка равенка – ние ќе се бориме со ова“.-вели Крстеска

По 4 циклуси на хемотерапија и употреба на Erlotinib во текот на цела година (овој лек се користи во случаи на напреднат и не-мал белодробен аденокарцином (NSCLC, инхибиција на EGFR/TKI)), ракот беше во регресија.

„Бевме понадежни од кога било. Молејќи се работите да останат вака. За жал, бидејќи работите понекогаш се менуваат на полошо во животот, ПЕТ скенирањето во јули 2022 година откри нова метастаза на мојот црн дроб. Ракот напредуваше. Бев подложен на аблација на црниот дроб во септември 2022 година. Денеска состојбата ми се влоши и здравствената состојба ми стана критична. Гледањето на насмевките на моето семејство и позитивното охрабрување е она што ме одржува понатаму. Мојот радиотерапевт-онколог реши да ми препише Тагрисо (80 мг). Овој лек е произведен од AstraZeneca. Тој е одобрен за широк спектар на употреба, откако ќе даде ветувачки резултати во успешно лекување на ракот. Кога ми кажаа дека постои лек кој евентуално може да ме спаси и да ми дозволи да бидам со семејството и моите деца многу подолго отколку што мислев – не размислував два пати за тоа.

Па, зошто го пишувам ова денес?

Живеам во Северна Македонија, каде просечната плата е 400-500 евра месечно и, за жал, државата не ги покрива лековите преку ФЗОМ. Овој лек чини над 3000 евра месечно – со исклучок на сите други терапии, лекови, операции кои исто така мора да се платат. Јас и моето семејство ќе треба сами да си го платиме ова… Затоа бараме ваша помош.

Се надеваме дека ќе собереме што е можно повеќе за да помогнеме со разни скенирања, тестови, терапевти – но што е најважно, лековите. Со вашата помош во овој прибирање средства, се надевам дека ќе можам да го добијам третманот и лековите што очајно ми требаат. Сакам да имам шанса да живеам, да видам како моите деца растат, завршуваат училиште и да бидам тука за нив колку што можам. Моите деца, мојот сопруг и јас ви благодариме од се срце што одвоивте време да ја прочитате оваа приказна. Ве молиме споделете со пријателите и семејството, ако можете, за да имам борбена шанса да живеам.“ -пишува Крстеска и очекува помош од хуманите луѓе.

Можете да донирате преку овој ЛИНК:

https://www.gofundme.com/f/f5s2r-help-vesna-beat-cancer?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=p_cp%20share-sheet&fbclid=IwAR2sJhrzNJ_EgpAhcIV2RxaLsrjYEYQaE3E8uofJXJFpiYyiUnPGQBDFZkM

 

 

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе