ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Вечерва Сенароден собир на МПЦ-ОА против предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост

83

Поглаварите на МП-ОА, ИВЗ, КЦ, ЕМЦ и на ЕЗ во своето вчерашно соопштение, поттикнати од најавата за донесување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост, изразија загриженост за иднината и безбедноста на верниците, а особено за жените и децата.

Тие повикаа на повлекување на предлог-законите и оставање временски простор за нивно сериозно проучување, за запознавање со сите последици врз психолошкото здравје на младите и за активно вклучување во разработката на такви закони на целото општество, а, пред сè, на родителите и на целата стручна јавност.

Македонската православна црква-Охридска архиепископија денеска организира сенароден собир во знак на протест поради односот на власта кон нивното барање за повлекување од собраниска процедура на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост бидејќи ги сметаат за сериозна закана за општеството, а особено за неговата основна клетка – семејството.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе