ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Железничарите бојкотираат, возовите не сообраќаат!

74

Возот кој од 14:30 часот требаше од Скопје да појде за Битола – не да тргна, машинскиот и извршниот персонал на „Железници транспорт“ од денеска напладне почна бојкот. Штрајкот е главно поради неисплатата на вториот дел од февруарската плата, но и неисплатената ноќна работа за кондуктерите.

Освен исплата на платите, вработените во „Железници“ бараат зголемување на вредноста на бодот за 30 проценти, но и вработување на 40 машиновозачи – барање кое, како што велат, во февруари годинава го испратиле до Владата и до Министерството за транспорт и врски. Бојкотот ќе трае се до исполнување на  сите барања

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе