ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Звончи„ мед – наујбавиот мед од разгалени, но трудољубиви пчели

104

Постојано го бараме совршениот производ кој би бил магично апче за нашето тело, а истовремено да е вкусен и пријатен. Излегува дека тоа е само медот.

 075 530 561 - Мед од природата
                                                                                             075 530 561 – Мед од природата

 

А, кога,пак, е создаден од разгалени, но трудољубиви пчели,  кои знаат што сакаат : чиста еко средина, полски цветови и мирис на не допрена природа –  е тогаш тие го создаваат „Звончи„ мед, мед кои со сласт се јади, преку кој може да се вкуси природата и да се почуствува вистинскиот вкус на природниот мед.   „Предобар е, не чекајте да го нема!“ – велат оние кои еднаш го пробале и никогаш повеќе не се откажале од неговата консумација.

Открите го неодоливиот „Звончи„ мед

Ова е вашата златна можност да го набавите и да го откриете најубавиот мед  производен во неодоливот еко чист град  Општина Прилеп,  во срцето на Пелагонија

 – Рецепт кој ви го нудиме:

Едноставно,  во шолја топла вода додајте една лажица мед, исцедете половина лимон и пијте во голтки, за вашето тело да има повеќе енергија! Пијете здравје!

 – Како да го набавиме? 

Лесно! Не чекајте да го нема: 075 530 561

– Зошто да го користиме? 

Медот е одличен антиоксиданс, што значи дека неговото редовно консумирање ќе го исчисти вашето тело од разни токсини.

1. Почиста кожа

Неговите антибактериски својства значително ќе ја подобрат состојбата на вашата кожа. Ќе ви помогне да се изборите со акните и да го забрзате исчезнувањето на лузните што остануваат по нив. Дополнително, медот ја намалува видливоста на знаците на стареење.

2. Губење на вишокот килограми

Ако внимавате на вашата тежина, лекарите препорачуваат да ги исклучите сите слатки на база на шеќер, но не и медот. Тоа е така затоа што шеќерот присутен во медот има различен состав од оној што се наоѓа во другите засладувачи. Медот го забрзува метаболизмот, што е клучно за слабеење.

3. Го намалува нивото на холестерол

Медот воопшто нема холестерол. Сосема спротивно: неговите компоненти и витамини придонесуваат за намалување на нивото на холестерол. Секојдневното консумирање мед поволно влијае врз нивото на антиоксидантните соединенија во организмот кои можат да се борат против вишокот холестерол.

4. Посилно срце

Истражувањата покажуваат дека антиоксидансите што ги содржи медот можат да спречат стеснување на артериите. Во зависност од местото на појава, стеснувањето може да доведе до срцева слабост, губење на меморијата или главоболки. За да го спречите тоа, доволно е да испиете чаша вода со неколку лажици мед.

5. Подобра меморија

Други истражувања покажуваат дека медот помага во борбата против стресот, го обновува клеточниот антиоксидативен одбранбен систем и, како последица на тоа, ја подобрува меморијата. Покрај тоа, калциумот кој се наоѓа во медот лесно се апсорбира од мозокот, што поволно влијае врз неговото функционирање.

6. Здрав сон

Шеќерот што го содржи медот го зголемува нивото на инсулин во крвта, кој потоа ослободува серотонин. Серотонинот дополнително се трансформира во мелатонин, хормон кој е одговорен за квалитетен сон.

7. Поздрав стомак

Медот е силен антисептик, па затоа се препорачува да се јаде една лажица мед на празен стомак. Овој едноставен ритуал помага во спречување разни болести поврзани со дигестивниот тракт. Покрај тоа, медот што поминува низ стомакот ги уништува бактериите и ги лекува малите рани на мукозните мембрани.

8. Помага при мамурлак

Медот помага да се намали интоксикацијата со алкохол и го забрзува процесот на негово отстранување од крвните садови. Во комбинација со банана е одлично решение за мамурлак – брзо испраќа гликоза во крвта и ви помага да се вратите во нормала.

 

 

Дел од текстот како Извор: Bright Side

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе