CSS Template

Земјотрес утрово ги разбуди Прилепчани

1.050

Релативно силен земјотрес во точно 04.55 часот изутрината на 11-ти ноември, го разниша тлото во прилепско, а беше почувствуван и во долненско, кривогаштанско, како и во повеќе грдови во Македонија. Земјотресот ги разбуди и вознемири прилепчани, па дел од нив кои живеат во повисоките катови во колективните згради се симнаа од своите домови.

Според Европскиот медитерански сеизмилошки центар (ЕМСЦ) земјотресот со јачината од 5.4 степени по европската макросеизмичка скала бил регистриран со епицентар во близина на Вруток, гостиварско на длабочина од 8.5 километри.

Нема најави за матерјални штети.


Vivafarm