ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Извидниците од Прилеп со нов проект – „Извидничко движење за подобар свет“

413

Извидничкиот одред „Феникс“ – Прилеп заедно со уште седум други одреди од Србија, Црна Гора, Хрватска и Босна е партнер во создавањето на една поинаква, уникатна приказна  “Извидничко движење за подобар свет”.  Проектот се одвива во рамките на Еразмус+ програмата и под водство на Извиднички одред Јавор – Осиек.

Целта на оваа приказна, е зголемување и распознавање на вештините и знаењата на луѓето кои работат и се занимаваат со млади. При имплементација на самиот проект очекуваме нашите млади лидери – водачи да бидат поттикнати да ги пренесуваат нивните знаења и да ја унапредат волонтерската работа. Најважно за еден извидник и неговата локална заедница е хуманата работа и волонтерството, па затоа овој проект придонесува за промоција на истите. Настрана од групната работа очекуваме и личен развој и напредок кај самите поединци како во приватното, така и во деловното опкружување. Самиот проект ни нуди и нови перспективи за реализација на активности со млади луѓе од перспектива на соработници како ИТ компании, високообразовни институции и други граѓански организации кои ќе дадат вредност на оваа наша приказна, велат од Извидничкиот одред Феникс.

Главната активност е обука на луѓе кои работат со млади, планирани 8 дена во близина на Осијек во Копачево, јуни 2023 година. Секоја партнерска организација ќе учествува со пет учесници – луѓе кои моментално работат со млади луѓе. На оваа голема активност ќе и’ претстои подготвителен состанок каде ќе се дефинира профилот на секој партнер, а сите партнерски организации ќе имаат за цел да обезбедат најмалку едно лице кое работи со млади луѓе над 30 години, потоа 1-3 лица од 18 до 30 години и 1-3 лица од 13 до 18 години, со соодветна родова застапеност.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе