CSS Template

Изминатата седмица 122 нови случаи на коронавирус, а 7 починати

70
Avtokontrol1

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, (од 4 до 11 јануари  2021 година) , во општина Прилеп имало 122 нови случаи на Ковид-19. Од последици на коронавирусот починале 7 лица. Бројот на активни случаи изнесува 357, a 58 лица се наоѓаат на болничко, 299 на домашно лекување, 43 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓа 41 пациент;

Во домашна изолација и самоизолација се 432 лицa.

Од почетокот на пандемијата, вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 4.383, а од коронавирус починалe 221 лицa од Прилеп.  


semm
Kreas
Vivafarm
Farma Dolneni