ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Илинден – чествување во Крушево и во Прилеп

133

Во Крушево предвидено е собраниска делегација, предводена од претседателот Талат Џафери, свечено да ја одбележи 120-годишнината од Илинденското востание и Крушевската Република.

Програмата предвидува положување свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, положување свежо цвеќе на Споменикот на Слива „На хероите на Слива“, Панихида во храм „Свети Никола“, Голем народен собир на „Мечкин Камен“. Потоа, следува обраќање на Џафери.

09:00 часот Положување свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, Македониум;
09:30 часот Положување свежо цвеќе на Споменикот на Слива „На хероите на Слива“;
10:00 часот Панихида, Храм „Свети Никола“
11:30 часот – Голем народен собир на „Мечкин Камен“

– Обраќање на Талат Џафери, претседател на Собранието на Република Македонија

– Културно-уметничка програма

На Мечкин Камен ќе присуствува и партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ на чело со претседателот Христијан Мицкоски, која уште ќе ја сочинуваат потпретседателот Александар Николоски, потпретседателката Гордана Димитриевска Кочоска, потпретседателот Владо Мисајловски, генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски и координаторот на пратеничката група Никола Мицевски.

По дадената изјава за медиуми, Мицкоски, во рамки на одбележувањето на празникот Илинден, ќе продолжи во селото Ташмаруништа – Струга, каде што ќе положи свежо цвеќе на споменикот на двата Илиндена.
Големиот национален празник Илинден, одбележување 120 години од Илинденското востание и 79 години од Првото заседание на АСНОМ утре во Прилеп ќе биде чествуван со низа активности во чест на хероите кои го дадоа животите за слободна и независна Македонија. Ова е предвидената агенда од Општина Прилеп:
08:30 – Положување на цвеќе пред спомен бистата на Првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто
08:40 – Положување на цвеќе пред спомен бистата на Ѓорче Петров
08:50- Положување на цвеќе пред спомен бистата на Кузман Јосифоски Питу
09:00 – Положување на цвеќе пред спомен бистата на Пере Тошев
09:30 – Положување на цвеќе на Могилата на Непобедените.
Инаку, утре
Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе