ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

И џудо спектакл и промоција на книгата “Поуки на големите мајстори на џудото” (ВИДЕО + ФОТО )

Поуките на ГОЛЕМИТЕ мајтосри на џудото промовирана во Прилеп!

679

По пауза од две години , џудо клубот Сеишин од нашиот град повторно ја возобновува традицијата , празнично да ги нагости многуте натпреварувачи кои ќе настапат на 12-от  интернационален џудо турнир Прилеп Град Херој.На истиот ќе настапат  натпреварувачи од различни клубови. Затоа денеска во присуство на голем број гости , спортски работници поранешни и сегашни мајстори на џудото беше и презентиран овој настан а во исто време и промовирана книгата Поуки на големите мајстори на  џудото,Главен автор на книгата е Зоран Миловиќ од Црна Гора , мајстор осми дан , специјализиран во кодокан институтот во Јапонија.Истата на македонски јазик со негова дозвола ја преведе активниот џудист – ветеран на Сеишин , Киро Здравески.

На официјалното претставување на џудо спектаклот присуствуваа и Бојан Миличевиќ , претседател на собранието на џудо федерацијата на Црна Гора , престедателот на џудо федерацијата на Македонија , Владимир Трпаноски , Жанета Видевска која ја уреди книгата а секако на присутните се обратија и претседателот на клубот Дејан Ширкоски , Никола Божиноски од натпреварувачката комисија на Македонија и тренерот Дејан Мицкоски кој истакна дека салата каде ќе се одржат борбите ќе биде претесна да ги собере сите.

Како и секогаш тимот на Радио Пела на терен , во продолжение ви пренесуваме дел од атмосферата , кој можете да го погледнете во видеото подолу.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе