ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

И, 7-то место е успех – џудо репрезентативките Теа и Теона Настоски го завршија настапот на Европскиот куп за кадети

Џудо- Европскиот куп за кадети

128

Репрезентативките, прилепечанките,  Теа и Теона Настоски го завршија настапот на Џудо Европскиот куп за кадети 2022 кој се одржа во Ѓиор, Унгарија. Теа Настоска е поразена од Украинката Мархарита Стоцка, Теона од Дениса Јаков од Романија.

„И двете натпреварувачки настапија во категоријата до 44 килограми, при што Теа Настоска остана без пласман, додека Теона Настоска го освои 7-то место во силна конкуренција. Теона Настоска во четвтрфиналната борба доминираше со противничката од Романија и до пред крајот на борбата водеше на поени, но истата заврши со загуба на поен ипон и не успеа да се пласира во полуфиналето. Потоа, во репесажната борба за влез за борба за 3- то место влезе со полесна повреда во вратниот дел, а и демотивационо делуваше поразот од претходната борба, така што ја изгуби шансата за медал на вакво престижно натпреварување“, истакна  тренерот Дејан Мицкоски.

Сепак, стручниот тим  кој ги водеа двете репрезентативките, селекторот Дејан Мицкоски и тренерот Мики Чадамов, се  задоволни од настапот, со оглед на тоа дека и двете дебитираа на натпреварување од ваков ранг, каде пресудно беше и искуството на натпреварувања од овој тип.

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе