ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

КУЗМАНОСКА: Човекот кој дрско се однесува кон жените, денес маршира за правата на жените

392

По повод традиционалниот осмомартовски марш во Прилеп и присуството на Димитар Ковачевски, ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп одржа прес конференција:

„Човекот, кој пред само некој ден, со крајно дрско и безобразно однесување кон пратеничка од редот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, денес ќе маршира за правата на жените? За каква солидарност, за какво изедначување на жените и мажите ќе зборува Ковачевски, кога лично тој самиот, преку пример, покажа едно крајно непочитување на жената?!
Во време кога државата се распаѓа на сите страни, во сите области без исклучок, Димитар Ковачевски си организира некакви партиски настани, со автобуси од други градови. Кој ли ќе ги плати ваквите политичките екскурзии, или сето тоа ќе оди на грбот на и онака осиромашениот народ? Осиромашениот народ кој благодарение на неспособноста на владата беше оставен без леб! Осиромашениот народ кој благодарение на СДСМ, е оставен веќе подолг период со највисока инфлација во регионот, со најскапи основни продукти за живот, со прескапо платена електрична енергија, додека цветаат бизнисите со струја, на лица блиски од власта?! Дали Ковачевски можеби ќе побара одговорност од директорката на прилепската болница за хаосот и безредието кои владеат во болницата, ќе се заинтересира за прерано згаснатите животи на пациенти, за интрахоспиталните инфекции за кои експертите излегоа со став дека се недозволиви во 21 век?! Или овие прашање не се во неговата агенда, затоа што ќе го рушат неговиот и онака низок рејтинг?
Како за крај, дали Ковачевски пред присутните ќе собере храброст да каже збор два за историјата и за Участакот пред кој ќе говори, за бугарската полиција и фашистичката окупација во Македонија? Или ќе премолчи за сите битни работи, како и досега, за да не го искараат од соседството?
Почитувани, крајот на владата предводена од СДСМ и Ковачески е неминовен. Само така Републка Македонија ќе може да продолжи по патот на успехот, со вистински реформи и еднаква грижа за сите граѓани, ” рече Билјана Кузманоска, претседател на Унија на жени при ОК на ВМРО ДПМНЕ Прилеп.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе